علائم خودشیفتگی و اختلال شخصیتی

0

سلام خدمت دوستان عزیز سایت طب فارسی

در این پست از سایت به برخی علائم خودشیفتگی و اختلال شخصیتی اشاره میکنیم

پس با ما و طب فارسی همراه باشید…

اختلال شخصیت به مجموعه ای از الگوهای فکری و رفتاری پایدار و ناسازگار اطلاق می شود که قبل از ۱۸ سالگی بوجود آمده اند و تقریباً هر تلاشی برای تغییر این الگوها با شکست روبرو می شود. از جائیکه این مقاله تخصصی نیست، قصد ندارم با استفاده از اصطلاحات علمی و گاهاً کسل کننده ، ذهن شما را آشفته کنم.

  • علائم اختلال شخصیت خود شیفته چیست؟

اختلال شخصیت خود شیفته، مانند تمامی اختلالات دیگر ، دارای ملاک هایی است که در پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) آمده است . در این مقاله از راستینه برخی از اصلی ترین ملاک های این اختلال را مرور می کنیم.

  • فقدان همدلی

یکی از مهمترین علائم این بیماری نفهمیدن مشکلات و درد دل های دیگرام است. یک مرد خودشیفته درک نمی کند که محروم کردن یک زن از دیدار با اعضای خانواده اش چقدر برای او رنج آور است. یک زن خودشیفته نمی تواند درک کند که فریاد زدن در محیط کار همسرش ، چه احساس وحشتناکی در وی ایجاد خواهد کرد.

  • خود محوری

فرد خودشیفته نمیتواند هرگز به صلاح دیگران بی اندیشد و همیشه و همهجا حتی در مسائل کوچک دوست دارد ایده ها و نظر های خود را عملی کند ! مراجعی به منشی کلینیک گفته بود :«خانم دکتر فلانی چه حقی دارد در دو مرکز کار کند، او باید همیشه اینجا باشد تا من هر وقت خواستم بیایم».

  • خود بزرگ بینی و احساس خاص و تک بودن 

افراد خودشیفته خود را افرادی خاص می دانند که علت تمام اتفاقات مثبت هستند.زنی خوشیفته به همسرش می گفت :«دلیل اینکه تو داری نفس میکشی منم ، اگر من نبودم آب بینی ات رو هم نمی تونستی بالا بکشی».

گاهی اوقات این حس خود بزرگ بینی بسیار تخیلی است. یعنی فرد حتی نمی تواند ساده ترین کارها را انجام دهد، بارها و بارها ورشکسته شده و توانایی خرید ضروری ترین لوازم زندگی را هم ندارد اما معتقد است «خانواده ی زنم همیشه سر سفره من هستند، نبودم از گرسنگی مرده بودند» و این یک باور بسیار عمیق است و تنها یک حرف از سر لجبازی نیست.

مثال دیگر فردی است که حتی تحصیلات ابتدایی را به پایان نرسانده اما معتقد است «من دکترای بازار دارم و از هر آدم دیگری بیشتر می فهمم».

  • تحقیر دیگران

یکی از ویژگی های آزار دهنده این افراد ، تحقیر دیگران است.افراد خودشیفته اغلب با افراد پایین دست و همتراز خود با زبان تحقیر سخن می گویند.مثلاً یک مدیر خودشیفته با کارمند بخش بگونه ای صحبت می کند که همواره موجب رنجش وی می شود.یا یک مرد خودشیفته همیشه زنان را تحقیر می کند حتی زمانی که این زن مادر اوست.

و از دیگر علائم میتوان به عدم رعایت قوانین و حسادت و استمثارگری فرد اشاره کرد …

 

انتشار در سایت طب فارسی

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد