7 غذایی که می توانند باعث ایجاد آکنه شود

0

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که حدود 10٪ از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.بسیاری از عوامل به توسعه آکنه، از جمله تولید صمغ و کراتین،باکتری تولید میکنند که باعث بسته شدن منافذ پوست و التهاب میشود.ارتباط بین رژیم غذایی و آکنه بحث برانگیز است، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در رشد آکنه ایفا کند.

1. دانه ها و شکر های تصفیه شده

افراد مبتلا به آکنه تمایل بیشتری به مصرف کربوهیدراتهای تصفیه شده نسبت به افرادی که آکنه ندارند تمایل دارند.

غذاهای غنی از کربوهیدرات های تصفیه شده عبارتند از:

 • نان، کراکر، غلات یا دسر ساخته شده با آرد سفید
 • پاستا با آرد سفید
 • برنج سفید و رشته فرنی برنج
 • جوش شیرین و دیگر نوشیدنی های شیرین شکر
 • شیرینی ها مانند شکر نعنا، شربت افرا، عسل یا آگوا

یک مطالعه نشان داد افرادی که اغلب قندهای اضافه مصرف می کنند 30٪ بیشتر از آکنه رنج میبرند، در حالی که کسانی که به طور مرتب شیرینی ها و کیک ها را مصرف می کنند 20٪ بیشتر در معرض اکنه هستند.

کربوهیدرات های تصفیه شده به سرعت به جریان خون جذب می شوند که به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهد. وقتی قند خون افزایش می یابد، سطح انسولین نیز افزایش می یابد تا قند خون را از جریان خون و به سلول های شما منتقل کند.با این حال، سطح بالای انسولین برای افرادی که دارای آکنه هستند، مناسب نیست.

انسولین هورمون های آندروژن را فعال تر می کند و عامل رشد انسولین مانند 1 (IGF-1) را افزایش می دهد. این به رشد پوست کمک می کند که سلول های پوست را سریع تر و با افزایش تولید چربی افزایش دهد.

2. محصولات لبنی

مطالعات بسیاری مبنی بر ارتباط میان محصولات شیری و شدت آکنه در نوجوانان یافت شده است.

دو مطالعه نیز نشان داد که بزرگسالان جوان که به طور مرتب شیر یا بستنی مصرف می کردند، چهار برابر بیشتر از آکنه رنج می بردند.

این تحقیق تا به امروز به طور عمده بر نوجوانان و جوانان متمرکز شده است و تنها ارتباط بین شیر و آکنه را نشان می دهد، نه یک رابطه علت و معلول.

شناخته شده است که شیر باعث افزایش سطح انسولین می شود، مستقل از اثرات آن بر قند خون، که می تواند شدت آکنه را بدتر کند.

شیر گاو همچنین حاوی آمینو اسیدهای است که باعث تولید بیشتر IGF-1 در کبد می شود که با توسعه آکنه مرتبط است.

گرچه گمان می رود که چرا شیر آشامیدنی ممکن است آکنه را بدتر کند، معلوم نیست که آیا لبنی نقش مستقیمی دارد یا خیر. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یک مقدار خاص یا نوع لبنی وجود دارد که ممکن است آکنه را تشدید کند، مورد نیاز است.

3. فست فود

آکنه به شدت  خوردن رژیم غذایی غربی با کالری بیشتر، کربوهیدرات چربی و تصفیه شده وابسته است.

مواد غذایی سریع مانند برگرها، قطعات، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، سدیم و شیرینی پزی، پایه رژیم معمولی غربی هستند و ممکن است خطر آکنه را افزایش دهند.

یک مطالعه از بیش از 5000 نوجوان و نوجوان چینی نشان می دهد که رژیم های غذایی با چربی 43٪ افزایش خطر ابتلا به آکنه همراه است. به طور منظم خوردن فست فود خطر را 17٪ افزایش میدهد.

مطالعه جداگانه 2300 مرد ترکیه دریافت که اغلب خوردن همبرگر یا سوسیس با افزایش خطر ابتلا به آکنه 24٪ ارتباط دارد.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که بسیاری از تحقیقات در مورد مواد فست فود و آکنه داده های خود گزارش داده شده است. این نوع تحقیق تنها الگوهایی از عادات غذایی و آکنه را نشان می دهد و اثبات نمی کند که فست فود باعث آکنه می شوند. بنابراین، تحقیقات بیشتری لازم است.

4. غذاهای غنی از چربی های امگا 6

رژیم های غذایی حاوی مقادیر زیادی از اسید های چرب امگا 6 مانند رژیم غذایی معمول غربی با افزایش سطح التهاب و آکنه مرتبط هستند.

این ممکن است به این دلیل باشد که رژیم های غربی حاوی مقادیر زیادی از روغن های ذرت و سویا هستند که غنی از چربی های امگا 6 و غذاهایی هستند که حاوی چربی های امگا 3 مانند ماهی و گردو هستند.

این عدم تعادل اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 بدن را در حالت التهابی قرار می دهد که ممکن است شدت آکنه را بدتر کند.

برعکس، مکمل اسید چرب امگا 3 ممکن است سطح التهاب را کاهش داده و باعث کاهش آکنه شود.

در حالی که ارتباط بین اسیدهای چرب امگا 6 و آکنه امیدوار کننده است، مطالعات کنترل شده تصادفی بر روی این موضوع وجود نداشته و تحقیقات بیشتری لازم است.

5. شکلات

شکلات از دهه 1920 به عنوان یک عامل مضر آکنه شناخته شده است، اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.

چندین نظرسنجی غیر رسمی سبب خوردن شکلات با افزایش خطر ابتلا به آکنه شده است، اما این به اندازه کافی برای اثبات این نکته نیست که شکلات باعث آکنه می شود.

مطالعات اخیر نشان داد که مردان مبتلا به آکنه که روزانه 25 گرم شکلات تیره 99٪ مصرف کرده بودند بیش از دو هفته بعد تعداد ضایعات آکنه را افزایش دادند.

دقیقا به همین دلیل است که شکلات ممکن است آکنه را افزایش دهد مشخص نیست، اگرچه یک مطالعه نشان داد که خوردن شکلات باعث افزایش واکنش سیستم ایمنی بدن به باکتری های عامل آکنه می شود که ممکن است این یافته ها را توضیح دهد.

در حالی که تحقیقات اخیر ارتباط بین مصرف شکلات و آکنه را پشتیبانی می کند، هنوز مشخص نیست که آیا شکلات در واقع باعث آکنه می شود.

6. پودر پروتئین آب پنیر(کشک)

پروتئین آب پنیر یک مکمل غذایی معتبری است.

این یک منبع غنی از اسید آمینه لوسین و گلوتامین است. این اسیدهای آمینه باعث رشد و تقسیم سلول های پوستی می شود که ممکن است باعث تشکیل آکنه شود.

اسیدهای آمینه در پروتئین آب پنیر همچنین می توانند بدن را برای تولید سطوح بالاتر انسولین تحریک کنند، که با توسعه آکنه ارتباط دارد.

مطالعات موردی چندین رابطه بین مصرف پروتئین آب پنیر و آکنه در ورزشکاران مردانه گزارش شده است.

یک مطالعه دیگر همبستگی مستقیم بین شدت آکنه و تعداد روزهای مکمل پروتئین آب پنیر را نشان داد.

این مطالعات ارتباط بین پروتئین آب پنیر و آکنه را پشتیبانی می کند، اما تحقیقات زیادی برای تعیین اینکه آیا پروتئین آب پنیر باعث آکنه می شود، مورد نیاز است.

7. غذاهایی که به آن حساس هستید


پیشنهاد شده است که آکنه در ریشه آن یک بیماری التهابی است .

این حمایت توسط این واقعیت است که داروهای ضد التهابی، مانند کورتیکواستروئیدها، درمان های موثر برای آکنه شدید هستند و افرادی که مبتلا به آکنه هستند، سطح بالایی از مولکول های التهابی را در خون خود دارند.

یکی از راه هایی که غذا به التهاب کمک می کند، از طریق حساسیت های غذایی است که همچنین به عنوان واکنش های حساسیت تاخیر شناخته می شود .

حساسیت غذایی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه مواد غذایی را به عنوان یک تهدید شناسایی کرده و یک حمله ایمنی علیه آن را آغاز می کند.

این باعث می شود که سطح مولکول های پروتئین التهابی در سراسر بدن افزایش یابد که ممکن است آکنه را تشدید کند.

تست های حساسیت غذایی، مانند تست انتشار میانجی (MRT)، می توانند تعیین کنند که کدام غذاها سبب التهاب مربوط به ایمنی بدن می شوند و نقطه شروع واضح تر برای رژیم غذایی شما را از بین می برند.

در حالی که به نظر می رسد ارتباط بین التهاب و آکنه وجود دارد، هیچ مطالعهای به طور مستقیم نقش خاصی از حساسیت غذایی را در توسعه آن بررسی نکرده است.

در عوض چی بخوریم؟


در حالی که مواد غذایی مورد بحث در بالا ممکن است به توسعه آکنه کمک کند، غذاهای دیگر و مواد مغذی وجود دارد که ممکن است پوست شما را پاک کند. این شامل:

 •  اسیدهای چرب امگا 3: امگا 3 دارای ضد التهابی است و مصرف منظم با کاهش خطر ابتلا به آکنه ارتباط دارد.
 •  پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها  روده و میکروبیوم متعادل را تقویت می کنند که به کاهش التهاب و کاهش خطر آکنه کمک می کند.
 •  چای سبز: چای سبز دارای پلی فنول هایی است که با کاهش التهاب و کاهش تولید چربی بدن همراه است. عصاره چای سبز برای کاهش آکنه در هنگام استفاده ثابت شده است.
 •  زردچوبه: زردچوبه حاوی پلی فنول کورکومین ضد التهابی است که می تواند به تنظیم قند خون کمک کند، حساسیت انسولین را بهبود بخشد و مانع از رشد باکتری های آکنه شود که ممکن است آکنه را کاهش دهد.
 •  ویتامین های A، D، E و روی: این مواد مغذی نقش حیاتی در سلامت پوست و ایمنی بدن دارند و برای جلوگیری از آکنه شناخته شده اند.
 • رژیم های غذایی سبک پالئولیتی: رژیم های غذایی پاستوریزه غنی از گوشت، میوه ها، سبزیجات و آجیل ، لبنیات و حبوبات هستند. آنها با قند خون پایین و میزان انسولین همراه بوده اند.
 •  رژیم های مدیترانه سبک: رژیم غذایی مدیترانه غنی از میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون و کم چربی های لبنی و اشباع است. همچنین به کاهش شدت آکنه مرتبط است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد