شناخت و درمان گیاهی بیماری آندومتریوز

0

در زنان مبتلا بهبیماری آندومتریوز، بافتی بسیار شبیه به بافت درون زهدان (آندومتر) در خارج زهران در نواحی مختلف حفره لگن رشد می کنند. این بافت همراه با چرخه قاعدگی متورم شده و خونریزی میدهد. بیماری آندومتریوز ممکن است ایجاد درد، تهوع، خونریزی شدید قاعدگی، درد به هنگام آمیزش جنسی، و در برخی موارد ناباروری کند. ما در این مطلب از بیماری آندومتریوز و درمان آن بیشتر صحبت می کنیم.

 

بیماری آندومتریوز و درمان آن

بیماری آندومتریوز
تخمین ها در مورد میزان شیوع بیماری آندومتریوز مختلف است، ولی بیشتر برآورد می شود بین ۲ تا ۵ درصد زنان به این گرفتاری مبتلا شوند. بیشتر هم در سنین بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی روی می دهد. تا جایی کهما می دانیم، نه پزشکان معمولی و نه طبیعت د رمانگرها مدعی موفقیت کامل در درمان آندومتریوز نشده اند. پزشکان اغلب استروژن صناعی، مخصوصا به صورت قرص های ضد آبستنی، تجویز می کنند، و طبیعت درمانگرها هم گیاهان و خوراکی های دارای هورمونهای گیاهی طبیعی (فیتواستروژنها)، که بسیار نزدیک به استروژن هستند، را پیشنهاد می کنند. اینها جایگاه های گیرنده استروژن در بدن را مسدود کرده و به این ترتیب، اثر هورمونهای ترشحی خود بدن را کاهش می دهند.

 

علل بیماری آندومتریوز

بیماری آندومتریوز
نظریه های زیادی در مورد علل احتمالی بروز بیماری آندومتریوز وجود دارد. به گفته برخی منابع، شواهدی دال بر آسیب دیدن دستگاه ایمنی در اثر آلاینده های محیط، مثل برخی آفت کشهای وجود دارد. سایر داروهای سرکوبگر ایمنی و سموم هم به همین میزان مورد ظن هستند. برخی متخصصان استفاده از تامپون، IUD، و برخی محافظهای آبستنی را هم در پیدایش آندومتریوز بدون تأثیر نمی دانند. ظاهرأ هیچکس مطمئن نیست.

 

درمان بیماری آندومتریوز با گیاهان

بیماری آندومتریوز
همراهان عزیز طب فارسی:  اگر مبتلا به آندومتریوز هستید، بسیاری صاحب نظران دوری از مصرف الکل، کافئین، لبنیات شیر کامل، تخم مرغ، غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، نمک، و قند را پیشنهاد می کنند.  نمی توان اطمینان داد که این پرهیز به درمان آندومتریوز کمک می کند، اما اگر آندومتریوز هم ندارید، باز هم برایتان بهتر است. گرچه باز هم نمی توانم با اطمینان بگویم جایگزین های گیاهی بهتر از دارو با آندومتریوز مقابله می کنند، ولی معتقدم گیاهانی که در زیر شرح داده می شوند می توانند مفید باشند، بی خطرند، و ارزش امتحان کردن را دارند.

 

سویا و انواع لوبیا موثر در بیماری آندومتریوز

بسیاری افراد درداروهای پزشکی طبیعی فراورده های سویا را برای مقابله با بیماری آندومتریوز و بیماری های مرتبط با استروژن، مخصوصا سرطان پستان، می خورند. طرفداران سویا می گویند که سویا غنی از دو ترکیب شبیه به استروژن، به سویا نام های ژنیستئین و دایدزئین، است. سویا به همراه سایر گیاهان بنشنی، خواص دارویی زیادی دارد. هر دو این استروژن های گیاهی مانع مصرف شکل خطرناک تر استروژن موجود در گردش خون می شوند. اینها جای استروژن را گرفته و جایگاههای گیرنده استروژن را اشغال میکنند و نمی گذارند استروژن بدن در آنها قرار گیرد. همچنین بدن را در برابر آلاینده های شیمیایی دارای شکل شبیه به استروژن محافظت می کنند.

حق با طرفداران سویاست. سویا غنی از ژنیستئین و داید زئین است، ولی بسیاری از دانه های دیگر هم غنی از ژنیستئین هستند، که ظاهرا استروژن گیاهی مؤثرتری است. پیش بینی می شود که در آینده نزدیک دانشمندانی که مدعی هستند سویا تنها منبع ژنیستئین است حرف خود را پس خواهند گرفت. و باز پیش بینی می شود تأکید بیشتری بر جوانه لوبیا خواهند کرد. با جوانه زدن دانه ها، محتوای ژنیستئین (و کل استروژن گیاهی) آنها افزایش می یابد. و اگر جوانه قارچ داشته باشد (که بیشتر جوانه های رشد کرده در خانه ها دارند)، محتوای ژنیستئین ممکن است تا صد برابر افزایش یابد.
لوبیا چیتی تقریبا به اندازه سویا ژنیستئین و دایدزئین دارد. و گمان می رود لوبیاهایی که به اندازه سویا دایدزئین ندارند، در عوض حاوی ژنیستئین بیشتر هستند. لوبیا چشم بلبلی، ماش، و باقلا هم ژنیستئین زیاد دارند. بررسی های ما بر روی لوبیا نشان داد که ۵۰ برابر سیا د ژنیستئین دارد. اگر دچار آندومتریوز هستید، توصیه میکنم هروقت و هر قدر که می توانید لوبیا بخورید. مقدار زیادی جوانه لوبیا نیز به سالادتان اضافه کنید. سوپ لوبیا و لوبیا پخته را هم فراموش نکنید.

 

تاثیر کتان در درمان بیماری آندومتریوز

بیماری آندومتریوز

دانه های کتان دارای مقادیر زیاد ترکیباتی به نان لیگنان ها هستند، که در کنترل سرطان آندومتر زهدان (و شاید هم پستان) مؤثرند. بیماری آندومتریوز سرطان آندومتر نیست، ولی چون هر دو آنها رشد غیرطبیعی بافت آندومتر هستند، من فکر میکنم دانۀ کتان را می توان پیشگیری یا درمان آندومتریوز هم می توان مصرف کرد. دانه کتان مخصوص برای کسانی که گیاه خوار نیستند بسیار خوب است. گیاه خواران لیگنان زیادی در خون و ادرار خود دارند، در حالی که خوردن گوشت آنها را از بین می برد. بنا بر این، اگر عادت به خوردن گوشت دارید، برای جبران باید مکمل لیگنان مصرف کنید. برخی نان ها حاوی دانه آردکرده کتان هستند. برخی طبیعت گراها دانه کتان را آسیاب کرده و و آن را به خمیر نان ذرت اضافه میکنند. پیشنهاد می شود شما هم راهی برای افزودن دانه کتان به برنامه معمول غذایی خود پیدا کنید.

بادام زمینی در درمان بیماری آندومتریوز مفید است

بیماری آندومتریوز

وقتی بادام زمینی مورد بررسی قرار گیرد، معلوم می شود که بسیاری مواد مفید موجود در سویا و لوبیا را هم دارد. از میان دو خوراکی مفید برای سلامتی، آن را که دوست دارید مفید تر است. یک پزشک متخصص ایمنی شناسی می گوید لذت بردن از غذا برای دستگاه ایمنی بدن خوب است. خوب، چه کسی بادام زمینی را به سویا ترجیح نمی دهد؟ بادام زمینی اسپانیایی امتیاز دیگری هم دارد. غشای کاغذی قرمز رنگ دور بادام زمینی اسپانیایی منبع اصلی پروسیانیدینهای اولیگومریک است، که موادی مورد استفاده در کنترل سرطان های مرتبط با هورمونها، و احتمالا آندومتریوز، هستند.

 

 

منبع: http://tebfarsi.ir

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد