پیشگیری و درمان بیماری دیورتیکولیت

0

دیورتیکولیت یک بیماری مربوط به جداره های روده می باشد. بیماری دیورتیکولیت به صورت درد و چنگه های شکم، معمولاً در قسمت پایین چپ، تب گاه گاه و مدفوع خونی خود را نشان میدهد. با گسترش پیدا کردن التهاب و عفونت به مراتب این دردها شدید تر می شود. حدود ۵۰ سال پیش روش درمان این بیماری بدین گونه بود که پزشکان رژیم غذایی کم فیبر را برای درمان توصیه می کردند. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که برای کسب اطلاعات بیشتر از این بیماری و درمان طبیعی آن با ما در این مطلب از سایت طب فارسی همراه باشید.

 

بیماری دیورتیکولیت 

دیورتیکولیت

نگاهی اجمالی به زندگی مردمان سراسر دنیا نشان می دهد که دیورتیکولیت در جوامعی که فرهنگی غذایی مبتنی بر رژیم پر فیبر دارند کمتر دیده میشود (و یبوست هم بسیار نادر است) در عین حال، در کشورهای صنعتی غرب، با فرهنگ مصرف غذاهای آماده و رژیم غذایی کم فیبر، این بیماری شایع است. (تصادفاً یبوست هم فراوان است.)  دکتر نیل پینتر، از بیمارستان مانور هاوس لندن، مقاله ای در مجلهٔ پزشکی بریتانیا چاپ و ثابت کرد که این بیماری ناشی از برنامه غذایی کم فیبر است. او حدود ۷۰ بیمار مبتلا به این بیماری را با نان گندم کامل، غلات سبوس دار، و میوه و سبزی فراوان تغذیه کرد. این برنامهٔ غذایی، علائم بیماری را در ۸۹ درصد آنها تسکین داد.

 

پیشگیری از دیورتیکولیت با فیبر

دیورتیکولیت

البته، امروزه پزشکان می دانند تغذیه با مواد پرفیبر راه درمان این بیماری است. اجداد ما فیبر زیاد می خوردند، و روده های ما برای تحمل آن سازگار شده اند. بدون فیبر کافی، چیزهای عجیبی در روده رخ می دهد. غذا و مدفوع به آهستگی حرکت کرده و باعث یبوست و به وجود آمدن کیسه های کوچکی در دیوارهٔ رودهٔ بزرگ به نام دیورتیکول می شود. گاهی این دیورتیکول ها پر از ذرات کوچک غذا یا دانه های کوچکی می شوند. اگر دیورتیکول ملتهب و متورم شود، ایجاد درد و سایر علائم این بیماری می کنند. بیش از نیمی از افراد بالای ۶۰ سال دیورتیکول های غیرملتهب و بدون درد دارند، در حالی که حدود ۱۰ درصد دچار دیورتیکولیت می شوند. به گفتهٔ دکتر والید آلدوری، استاد بخش تغذیهٔ دانشکدهٔ بهداشت دانشگاه هاروارد، خوردن غذاهای پرفیبر و ورزش دو عامل مهم در کاهش خطر بروز این بیماری هستند. ولی همراه با خوردن غلات کامل و میوه و سبزیجات تازه، باید عوامل رژیمی دیگری را هم در نظر داشته باشید.

نوشیدنی های غیرالکلی فراوان بخورید تا حرکت مواد در لولهٔ گوارش آسان شود. و اگر مبتلا به این بیماری هستید، از خوردن برخی دانه های کوچک غیر قابل هضم  مثل خشخاش، تمشک، و توت فرنگی خودداری کنید، چون این ها می توانند وارد دیورتیکول شده و بیماری را تشدید کنند. بالاخره، متخصصان پزشکی طبیعی، و دکتر اندرو ویل، استاد دانشگاه آریزونا و نویسندهٔ کتاب سلامت طبیعی، داروی طبیعی، توصیه می کنند سیگار و توتون را، حتی اگر دچار دیورتیکولیت نیستید، کنار بگذارید.

 

داروخانهٔ سبز برای دیورتیکولیت

دیورتیکولیت

کتان: کمیسیون E که مرکز تخصصی آلمان برای گیاهان دارویی است، مصرف دو یا سه بار در روز یک تا سه قاشق غذاخوری دانهٔ کتان خردشده (همراه با آب فراوان) را برای درمان دیورتیکولیت تأیید کرده است. اسفرزه:  دانهٔ خردشدهٔ غنی از فیبر اسفرزه جزء اصلی مسهلی تجاری معروف متاموسیل است. خوردن روزی چند قاشق غذاخوری از آن (همراه با آب فراوان) به اندازهٔ کافی برای جلوگیری از بروز دیورتیکولیت کافی است. مراقب وجود آلرژی نسبت به این گیاه باشید. اگر با یک بار خوردن علائم حساسیت مشاهده کردید، از مصرف دوبارهٔ آن خودداری کنید. گندم: دکتر پینتر، که تحقیقات او به یافتن رژیم پرفیبر در درمان دیورتیکولیت منجر شد، تخمین زده است که سبوس گندم پنج برابر نان گندم کامل فیبر دارد. او در علاقه مندی به سبوس گندم تنها نیست. دکتر گرنت تامپسن، استاد دانشگاه اوتاوا، می گوید: «خوردن سبوس سالم ترین، ارزان ترین، و مؤثرترین روش دردرمان و پیشگیری از دیورتیکولیت است.» و ما هم اضافه می کنیم که وقتی از یبوست پیشگیری کنید، به دیورتیکولیت هم مبتلا نمی شوید.

 

منبع: http://tebfarsi.ir

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد