پوسیدگی دندان و گیاهانی برای درمان آن

0

تخمین زده میشود ۹۸ درصد مردم دچار پوسیدگی دندان باشند، که بیشتر در فاصلهٔ سنی ۵ تا ۱۵ به خاطر ایجاد ایمنی در برابر باکتری ها، مخصوصاً انواع مختلف استرپتوکوک، است.  پیش از فلوریددار کردن آب های آشامیدنی در قرن بیستم، پوسیدگی دندان مشکل بزرگ تری بود. از دوران های باستان تا قرن نوزدهم، گیاه درمان گرها خیلی تلاش می کردند چیزی برای مراقبت از دندانها بیابند و توانستند چند گیاه مؤثر را پیدا کنند. در ادامه ی این مطلب از سایت طب فارسی با ما همراه باشید تا روش های سنتی برای درمان پوسیدگی دندان را به شما عزیزان بگوییم.

 

پوسیدگی دندان و درمان سنتی آن

پوسیدگی دندان

چای مفید در پوسیدگی دندان:  علاوه بر داشتن مواد مختلف که با هم از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند، چای حاوی مقدار قابل توجهی فلر را یاد محافظت کنندهٔ از دندان است. چای سبز اغلب بیشتر از چای سیاه فلوراید دارد. برای کسب تأثیر قوی فلوراید چای در جلوگیری از پوسیدگی، باید روی تا ده فنجان چای بنوشید. ولی نیازی به این نیست، چون ترکیبات دیگر هم در چای وجود دارد. (احتمالا آب آشامیدنی تان هم فلوراید دارد.) برای شیرین کردن چای   به جای قندهایی که پوسیدگی دندان را زیاد می کنند بیشتر از شیرین بیان استفاده کنید. برای این کار لازم است کمی ریشه شیرین بیان به چای درحال جوش اضافه کنید و سپس میل کنید. چای، که بومی چین است، در آغاز در خوش طعم کردن آبی که برای -خالص سازی جوشانده میشد، کاربرد داشت.

 

برگ بو و بلادروت مفید در رفع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

روغن معطر برگ بو حاوی یک ترکیب باکتری کش قوی (به نام  سینئول) است که در برخی خمیر دندان ها هم وجود دارد. اگر می خواهید از اثرات این ترکیب مفید گیاهی استفاده کنید، خمیر دندانی تهیه کنید که آن را داشته باشد. شاید چنین خمیر دندانی را در داروخانه یا فروشگاه های مواد بهداشتی پیدا کنید.  بلادروت. مطالعات مختلف نشان داده اند که فراورده های دندانی دارای بلادروت رسوب پلاک های دندانی را در مدت هشت روز تا حد زیادی کاهش میدهد. گیاه بلادروت دارای ترکیبی به نام سانگینارین است که به نظر می رسد باعث کاهش پلاک های دندانی می شود. سانگینارین به طور شیمیایی به پلاک دندانی متصل شده و مانع چسبیدن آن به دندان می شود. و چون پلاک دندانی باعث بیماری لثه و نیز پوسیدگی دندان می شود، بلادروت انتخاب خوبی برای بزرگسالان مبتلا به بیماری های لثه است. می توانید با تهیهٔ خمیر دندان ها و دهانشویه های دارای بلادروت از تأثیر آن بهره ببرید.

 

شیرین بیان و استویا موثر در رفع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

شیرین بیان علاوه برداشتن ترکیب باکتری کش شیرین غیر قندی گلیسیریزین، ترکیبی به نام ایندولا هم دارد که یک مادهٔ قدرتمند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.  استویا. این گیاه شیرین غیر قندی بومی امریکای مرکزی است. هر وقت میخواهید چای تان را شیرین کنید، مقدار بسیار کمی استویا به آن اضافه کنید. متوجه خواهید شد که بسیار شیرین است. (این برای کسانی که می خواهند کالری کمتری به بدن برسانند هم بسیار خوب است.)  درخت دندان درد :  این گیاه به خاطر تأثیر آن در تسکین درد دندان معروف است. این گیاه یک ترکیب شیمیایی باکتری کش دارد که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. گیاه درمانگر مشهور، تامی باس، همیشه جویدن ساقهٔ این گیاه را توصیه می کرد. میتوانید چای غلیظی با این گیاه درست کرده و خوب در دهان بگردانید. ولی این گیاه را فقط در بعضی فروشگاه های گیاهان دارویی می توانید پیدا کنید.

 

دیگر گیاهان درمانی در رفع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

برگاموت وحشی. این گیاه گاه تا ۳۰۰۰ قسمت در میلیون ترکیب پیشگیری کننده از پوسیدگی به نام ژرانیول دارد. برگاموت وحشی حدود ۲۰۰ برابر بیشتر از چای ژرانیول دارد. برگاموت وحشی مقدار زیادی هم تیمول دارد، که این هم یک گندزدای قوی است و در برخی دهانشویه های معمول هم وجود دارد . برخی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، مصرف دهانشویه ای حاوی چند گندزدای دهانی، شامل اوکالیپتوس، هل، اکلیل کوهی یا پونهٔ  سنبله ای، امرودی، آویشن، و برگاموت وحشی را می پسندند. چاپارال. یک مطالعهٔ علمی توسط محققانی بر روی  کسانی که دندان درد آگاه بودند نشان داد که دهان شویهٔ چاپارال تا ۷۵ درصد پوسیدگی های دندان را تا مقدار زیادی کاهش می دهد. و دانشمندان هم دریافته اند که یک ترکیب موجود در این گیاه به نام اسم یا نوردی هیدروگواریتیک، یک گندزدای قوی است. می توانید با چاپارال یک دهان شویه درست کنید، ولی نباید آن را قورت دهید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد