آشنایی با علایم و درمان بیماری تبخال

0

ویروس هرپس سیمپلکس شکل تبخال لب و تبخال تناسلی ایجاد می کند. این ویروس از وابستگان ویروس هراس نوستر است که باعث ایجاد ضایعات پوستی دردناکی به نام زونا می شود. بیماری تبخال معمولا اطراف دهان، مخصوصاً کنار لب ها، پدیدار می شود. در زنان تبخال تناسلی در اطراف مهبل و گردن رحم بروز می کند. در مردان هم دور آلت تناسلی دیده می شود. در هر دو جتسی در اطراف مقعد هم ممکن است ظاهر شود. بیماری تبخال بسیار مسری است و معمولاً به یک شکل در اطراف دهان و دستگاه تناسلی دیده می شود.با ما در این مطلب از سایت طب فارسی همراه باشید.

 

علایم تبخال و تبخال تناسلی

بیماری تبخال
به دنبال تماس اولیه با ویروس تبخال، اولین علائم بیماری تبخال معمولاً ظرف چهار تا هفت روز ظاهر می شود. این علائم عبارتند از جز جز، سوزش، یا خارش مداوم، که یکی دو روز بعد جوش هایی روی پوست قرمز شده پدیدار می شوند. این جوش ها به تاول های دردناکی تبدیل می شوند که پاره شده و خون و چرک زردرنگ از آنها خارج می شود. پنج تا هفت روز بعد از شروع سوزش، روی تاول ها دلمه بسته و التیام شروع می شود. افراد دارای ضایعات فعال، ویروس را در محیط پراکنده و آن را به دیگران منتقل می کنند. ولی پراکندن ویروس در مرحلهٔ اول پیش از پیدایش زخم هم انجام می گیرد. به همین دلیل بسیاری افراد مبتلا به بیماری تبخال هستند. مبتلایان به تبخال خود هم نمی توانند بفهمند کی ویروس را منتقل می کنند. گرچه تبخال در بیشتر مبتلایان به هنگام عفونت بروز می کند، ولی امکان سرایت در قبل از پدیدار شدن زخم ها هم هست.. حدود ۳۰ درصد امریکاییان دچار تبخال لب یا تبخال تناسلی هستند. گاهی ضایعات به طور دوره ای ظهور می کنند. گاهی هم فقط یک بار برای همیشه دیده می شود. و گاهی نیز مدتی هستند و دیگر پیدایشان نمی شود. احتمالاً هر کسی ویروس را در بدن خود حمل می کند، ولی در بیشتر افراد نهفته می ماند. از نظر علمی دو نوع ویروس تبخال لب و تبخال تناسلی وجود دارد، ولی اشکال مختلف روابط جنسی می تواند این دو نوع را هم جابه جا کند. به طوری که دیگر تمایز آنها امکان پذیر نیست. و هر دو حالت هم به درمان های مشترک پاسخ می دهند.

 

درمان سنتی بیماری تبخال

بیماری تبخال
 بادرنجبویه مفید در درمان بیماری تبخال:  بادرنجبویه خاصیت ضدویروسی از خود نشان داده است، و گمان می رود اثر ضد تبخالی آن ناشی از ترکیبات موجود در آن، از جمله تانن هایی باشد که به پلی فنل ها مشهورند. شکل تأثیر این ترکیبات در درمان حمله تبخال به شرح زیر است. سلول های بدن گیرنده هایی دارند که ویروس روی آنها نشسته و سعی در غلبه بر سلول دارد. ترکیبات پلی فنلی توانایی اشغال این جایگاه های گیرندهٔ ویروس را دارند، و به این ترتیب، از اتصال ویروس به آنها جلوگیری کرده و مانع گسترش عفونت می شوند. این درمان انتخابی گیاهی بیماری تبخال است. در واقع، به افراد مبتلا گاهی  مخلوط چای نعناع با بادرنجبویهٔ زیاد را توصیه میشود و تاکید می شود پس از نوشیدن این چای، کیسهٔ تفالهٔ آن را مستقیماً روی ضایعهٔ تبخال بگذارد. گیاهان خانوادهٔ نعناع، مخصوصاً بادرنجبویه، حاوی ویتامین های ضداکسایش و عنصر سلنیم هستند که دستگاه ایمنی را تقویت میکنند. (مواد ضداکسایش بنیان های آزاد اکسیژن را که باعث آسیب دیدگی سلول ها می شوند از بین می برند.) همهٔ انواع نعناع لااقل چهار ترکیب ضدویروس دارند که به ویروس تبخال حمله می کنند.

 

منبع: http://tebfarsi.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد