بررسی رابطه ی ذهن و بیماریها

0

می دانیم که تاثیر ذهن و بیماریها یک رابطه مستقیم است. بسیاری از بیماری های جسمی ما انسانها به دلیل همین رابطه مستقیم ذهن و بیماریها صورت می گیرد. در این مطلب از سایت طب فارسی از تاثیر ذهن و بیماریها بیشتر برای شما عزیزان صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

ذهن و بیماریها : دیابت

ذهن و بیماریها

رابطه قند خون و فشار روانی در مبحث ذهن و بیماریها : هنگامی که بیماران دیابتی در معرض فشار و کشمکش قرار می گیرند، قند خون آنان به سرعت بالا می رود، هر چند دیابت آنها، تحت کنترل پزشکی و در حالت تعادل است. فشار روانی، هم مستقیم و هم غیر مستقیم، موجب بالا رفتن قند خون می شود. روش مستقیم: به هنگام فشار روانی، تراوش برخی از هورمونهای غده ی فوق کلیوی، به سرعت افزایش می یابد. هورمون های آدرنالین و کورتیزون، به ویژه به هورمون های فشار روانی، معروف شده اند. از ویژگی های هورمون های فشار روانی، آن است که بدن را برای رویارویی با فشار روانی، بسیج می کنند. افزون بر تولید حالت های هوشیاری و نگرانی و حالت بسیج، سبب تجزیه اندوخته های گلیگوژن بدن می شوند. در نتیجه مقدار زیادی گلوکز، ازاد شده و وارد جریان خون می شود و به بالا رفتن قند خون می انجامد. این پدیده در افراد غیر دیابتی، با تراوش هورمون انسولین به سرعت جبران شده و در نتیجه این کنش و واکنش ها در افراد دیابتی هم چنان ادامه می یابد و کنترل قند خون، مستلزم تنظیم رژیم دارویی بیمار است.
روش غیرمستقیم: فشار روانی در بحث ذهن و بیماریها ، غیرمستقیم نیز ممکن است، موجب اختلال و کنترل دیابت شود. برای نمونه، در جریان بحران ها، ممکن است بیمار دیابتی، برنامه درمانی را رها کرده و پرخوری با غذاهای منع شده را آغاز کند و یا از ورزش و فعالیت پی در پی، غفلت ورزد و یا مهم تر از همه، در مصرف داروهای خود کوتاهی کند. همه ی این عواملی، به افزایش قند خون انجامیده و بی ثباتی قند خون بیمار را در یی خواهد داشت. – نشانه هایی زیر، اکثراً به هنگام کاهش قند خون، کم و بیش احساس می شوند: الف) لرزش سراسر بدن و ) اضطراب و تشویش ب) تعریق شدید ز) سرگیجه ج) تپش قلب.( اشتها و ضعف ژرف درونی ) سرگیجه) سنگینی زبان و شیوه ی گفتار . نشانه های افزایش قند خون: الف) خشکی مخاط دهان و حلق ب) درد و سوزن سوزن شدن اندام ها ج) احساس شیرینی و یا ذائقه ی ویژه در دهان د) احساس بیداری و وفور انرژی ه) پر ادراری
– نشانه های مشترک در کاهش و افزایش قند خون: الف) تاری چشم هـ) مالشرفتن معده ب) ضعف و) سردرد ج ) کرخی و بی حسی ز) تراوش زیاد بزاق دهان

 

ذهن و بیماریها : دستگاه گوارش

ذهن و بیماریها

فشار روانی و دیگر عوامل نامطلوب روانی، نقش مهمی در نابسامانی های کارکردی دستگاه گوارش دارند. رایج ترین این نابسامانی ها، سندروم روده ای تحریک پذیر است که با درد شکم و بی نظامی اجابت مزاج، به ویژه اسهال پدیدار می شود. مخصوصاً در افراد مستعد، فشار روانی نقش مهمی در تولید و یا تشدید بیماری دارد. دومین عارضه رایج در بحث ذهن و بیماریها در دستگاه گوارش دردهای مزمن معده و ترش کردن های مکرر می باشد. با آگاهی به این مطلب اگر از درد مزمن معده رنج می برید حتما خونسرد باشید و نتیجه آن را ببینید.

 

ذهن و بیماریها و درد مفاصل

ذهن و بیماریها
برای تشخیص درست بیماری های مفصلی، پرتونگاری، آزمایش خون و دیگر ابزار تشخیصی، لازم بوده، ولی توجه کردن به روحیه و وضع روانی بیمار، از شاخص های مهم در تعیین روال و روند بیماری است. تغییر روحیه بیمار و نگرش خوش بینانه تر بیمار، نسبت به بیماری خود، نقش مهمی در تأثیر برنامه درمانی بیمار دارد، احساس خود بسندگی، از عوامل بسیار موثر برای مداوای بیمار با درد یا زمین گیری اوست. افزایش حسی اعتماد به نفس و اعتماد به بهبودی، به خودی خود اثر تسکینی و درمانی شایان توجهی دارند. با بهبود روحیه و افزایش خود بسندگی، توان تحمل بیمار نسبت به درد افزایش یافته و در نتیجه زندگی بیمار کمتر به علت درد مختل می شود. وقتی همه ی درمان ها هم زمان به کار می روند، بهترین نتایج درمانی را ارائه خواهند کرد.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد