آشنایی با روشهای موثر در خودتخریبی

0

خودتخریبی از عوامل مهم بازدارنده انسان برای رسیدن به اهدافش است. افراد خودتخریبگر بدون حضور عوامل خارجی از طریق عوامل داخلی شروع به ایجاد مشکلات برای خود می کنند. در این مطلب از سایت طب فارسی از روشهای موثر در خودتخریبی برای شما عزیزان صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

روش های موثر  در  خودتخریبی

خودتخریبی

وقتی خصومت به درجه ای برسد که انسان توانایی تحمل ان را نداشته باشد، خطر آسیب رسیدن به خود شکوفایی وجود دارد. چون در این صورت امکان استفاده از روش های نامطلوب رهایی از خصومت فزاینده وجود دارد، روش هایی که به شدت به شکوفا شدن قدرتهای پنهانی صدمه میزند و مانع درمان خودتخریبی می شود. برای مثال، نفرت سرکوب شده، ممکن است به خود شخص معطوف شده و به افسردگی منجر شود، افسردگی توأم با بی تفاوتی کلی، آسیب رسیدن به خود پنداری، خستگی و یأس یا وقتی این نفرت به خود شخص معطوف می شود. ممکن است عادات شغلی و حرفه ای او تحت تاثیر واقع شود و به «سرکوب های حرفه ای» مانند از دست دادن غریزهای نویسندگی منجر شود. وقتی این چنین نفرت ها روی هم انباشته می شود، ممکن است فرد از وجود آنها اطلاعی نداشته باشد، ولی در اراده ی انسان برای درگیر شدن در کارهای خلاق در دراز مدت کاهش ایجاد می شود و درمان خودتخریبی به تعویق می افتد . چون خصومت فزاینده، به ویژه اگر عمدتاً ناهشیار باشد، نیاز به رهایی سریع دارد. بنابراین در راه احساس های سیستی و «خستگی» فدا می شوند. در این گونه اختلال ها نوعی اعتراض شدید علیه دنیای ناکام کننده و نوعی رهایی موقتی از خشم وجود دارد. (اما متأسفانه این نوع رهایی مانع از رشد خود شکوفایی و پرورش تواناییهای خلاق )می شود.

 

رفتار نامناسب در درمان خودتخریبی

خودتخریبی

اگر خشم ناهشیار به قدر کافی و طی یک دوره طولانی روی هم انباشته شود، همه ی ما در معرض خطر این نوع واپس روی و استفاده از روش های کودکانه، بیرون ریختن خشم از طریق زیان وارد کردن، به فرصت های خود، برای خود شکوفایی قرار داریم. این آخرین راه ممکن برای مبارزه با یأس است. این روش می تواند اراده ی انسان برای زندگی کردن را از میان ببرد و اغلب این کار را انجام می دهند. این آخرین راه برای «تصفیه حساب» با افرادی است که نسبت به ما بی مهری کرده اند و «ما را به این نقطه کشانده اند» به طور خلاصه، مکانیزم عمل این نوع واکنشها به شرح زیر است: «من خشم خود را از طریق عدم توانایی در ادامه زندگی و عدم توانایی در تطبیق یافتن با جامعه به عنوان یک انسان عادی، بیرون می ریزم» افراطی ترین شکل این الگو که به خود می گیرد، خودکشی است. خودکشی نهایی ترین شکل «انتقام» از والدینی است که کودکاشان را به قدر کافی دوست ندارند، یا انتقام از کسی است که آخرین ضربه را به شخص وارد کرده است. شکل ضعیف تر افراطی، ظهور خشم، مبتلا شدن به بیماری شدید، یعنی بیماری هیجانی سختی است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان را به همراه دارد.

یک خانم خانه دار و با شخصیت، زمانی که شخصیت عادی خود را دارد، نمی تواند نفرت شدید خود را نسبت به خانوادهای که به طرز غیر عادی سنگدل و خشن است، بیرون بریزد. او گاه و بی گاه به هنگام بحران شخصیتی، خود را از شر موانع بازدارنده رها میسازد و از کوره در میرود. اما سرانجام نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می کند. تنها به دنبال تجربه کردن درد و حقارت شدید به هنگام بحران روانی است که او به خود اجازه بیرون ریختن خشم و متهم کردن خانوادهای را می دهد که از آنها گریخته و به بیمارستان پناه آورده است.

 

منبع: http://tebfarsi.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد