معرفی و آشنایی با انواع حرکات ورزشی

0

ورزش ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام تاثیر خاص خودشان را دارند. حرکات ورزشی مختلف بر روی اعضای مختلف بدن اثر متفاوتی می گذارند. با ما در این مطلب از سایت طب فارسی همراه باشید تا درباره ی حرکات ورزشی و انواع آن با شما عزیزان بیشتر صحبت کنیم.

 انواع حرکات ورزشی

حرکات ورزشی

سه دسته حرکات ورزشی وجود دارند که شما می توانید انها را در برنامه ی تمرینات مربوط به حفظ سلامتی خود به کار ببرید. این تمرینات و حرکات ورزشی طوری طراحی شده اند که شخص در هر موقعیت و شرایط خاص می تواند آنها را مورد اجرا قرار دهد. راهنمایی هایی که در ادامه ی مطلب ارائه شده اند به شما کمک خواهند کرد تا مناسب هر نوع شرایط، آنها را انتخاب نمایید و به صورت منظم اجرا کنید. الف) حرکات هوازی یا (ایروبیک). ب) حرکات بی هوازی یا ( حرکات ایزومتریک) . ج)حرکات کششی . شما با توجه به انتظاری که از برنامه ورزشی خود دارید باید یکی یا چند تا از این حرکات ورزشی را در برنامه خود بگنجانید تا به نتیجه دلخواه خود مثلا کاهش وزن یا عضله سازی و یا غیره برشید.

 

حرکت هوازی ( ایروبیک) از حرکات ورزشی

حرکات ورزشی

ورزش هوازی یا ایروبیک از مهمترین حرکات ورزشی ، حرکتی است که هر نوع فعالیت باید حداقل به مدت ۱۲ دقیقه بدون وقفه ادامه داشته باشد، این حرکت باید فرد را به نفس نفس بیندازد، اما نه چندان سخت که نتواند صحبت کند. در هنگام انجام ورزش هوازی، قلب تندتر میزند و موجب می شود که ریه ها برای تأمین اکسیژن اضافی مورد نیاز، شدیدتر کار کند. همچنین پمپ شدن خون بیشتری به تمام قسمت های بدن، موجب تغذیه ی بهتر سلول ها، سوختن چربی ها و دفع مواد می تواند، مدت طولانی تری را بدون خستگی ادامه دهد. پیاده روی سریع، شنا، اسکیت، حرکات موزون، دوچرخه سواری، قایق سواری و غیره از انواع ورزش های هوازی یا ایروبیک می باشند.

 

حرکات غیر هوازی (حرکات ایزومتریک) از حرکات ورزشی

حرکات ورزشی

تمرینهای قدرتی هستند که موجب تقویت و مقاومت عضلانی می شوند. در اثر این حرکات ورزشی ، توانایی حمل، جابجایی، فشار دادن یا کشیدن بارهای سنگین با قدرت اضافی مانند سرو زدن در تنیس یا شوت زدن در فوتبال و غیره فراهم می شود. از انواع این نوع حرکت می توان .وزنه برداری و غیره  نام برد. در طی این نوع حرکات ورزشی عضله ای می شوید، زیرا عضله را به آرامی می کشند.

 

حرکات کشششی از حرکات ورزشی

حرکات ورزشی

این تمرینات موجبات انبساط ماهیچه و مانع درد عضله یا تخفیف شدت در آن می گردند و باعث کشش در عضلات می شود، توانایی مفاصل برای حرکت در حداکثر مقدار ممکن را مقدور می سازد. در صورت خشک و سفت بودن بافت عضلات. توانایی کشش، پیچش، در رفتگی، پیچ خوردگی آنها، پیشگیری کند و علیرغم بالا رفتن سن، شخصی را فعال نگاه می دارد از شکستگی استخوانها جلوگیری کند. از این نوع ورزش می توان یوگا و تای چی و  نام برد.

 

ارزش حیات بخش حرکات ورزشی و التهاب مفصل

حرکات ورزشی

ورزش در همه ی برنامه های جامع درمان التهاب مفصل نقش اساسی و مهمی را بازی میکند حرکات ورزشی با افزایش جریان خون در مفصل ها و ماهیچه های مبتلا، آنها را از حالت خشکی و عارضه ی درد رها می کند. اما برای آنکه انعطاف پذیری هر مفصل تضمین شود، به حرکت های انعطاف پذیری لازم می باشد و تک تک مفاصل باید ورزش های تقویتی و سازنده اجرا کرد. بیماری های التهاب مفصل دو حالت پیدا می کند. یکی بیماری تباه کنندهی مفصلی، دیگری التهاب رماتیسمی مفصل است. علت و معلول این دو دسته بیماری با یکدیگر متفاوتند. بیماری تباه کننده ی مفصل حالتی (فرسایشی) است که در غضروف نگهدارنده ی انتهایی استخوانها، پوسته پوسته می شود و لبه های تیزی بر جای می گذارد که از کار کردن نرم مفاصل جلوگیری می کنند.

اکثر اوقات مفاصل گرفتار بیماری تباه کننده ی مفصل، بخصوص زانوها، رانها، پشت و گردن که مفاصل بارکشی هستند. از اینکه نقص های بدنی در یک طرف بدن، احساس شوند، نه در دو طرف دیگر، موضوعی نامتعارف نیست. به طوری که زانوی چپ فوق العاده خشک و دردناک می شود، در حالی که زانوی راست سالم می ماند. التهاب مفصل رماتیسمی یک بیماری خود ایمن است که در آن عوامل خودی بدن به بافتهای مفاصل حمله ور می شوند و اغلب آنها را داغ و متورم می کنند. مفاصلی که بیش از همه به التهاب مفصل رماتیسمی دچار می شوند، عبارتند از دست ها، مچ دستها، پاها و در هر دو سوی بدن به طور قرینه احساس می شوند. التهاب مفصل رماتیسمی معمولاً مفاصل اشخاص را در سن و سال پایین تر گرفتار می کند و به خستگی مفرط دچار می شوند. ورزشی برای همه ی مبتلایان به التهاب مفصلی، صرف نظر از نوع ان لازم و مفید است.

 

منبع: http://tebfarsi.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد