روش های ساده برای تسکین درد های مختلف

0

درد فرایند پیچیده ای است که در مغز و سلسله اعصاب احساس می شود. شناخت سازوکار و رفتار درد ممکن است در جلوگیری از آن یا کاهش ان مفید باشد. گرچه درد یکی از ناخوشایندترین تجربه های انسان است، ولی یکی از مهم ترین اعمال بدن نیز می باشد. در این مطلب از سایت طب فارسی ما از درد و تسکین درد و چند نمونه از دردهای احتمالی و درمان آن ها برای صحبت می کنیم.

 

درد و تسکین درد

تسکین درد

درد عاملی است که اطلاعات حیاتی وجود انسان را از وضعیت سلامتی یا خطرات خارجی و داخلی آن مشخص میسازد. وقتی بدن در عضوی آسیب میبیند، بوسیله درد عضو آسیب دیده می تواند موقعیت خودش را ظاهر سازد. درد ممکن است حاد و یا مزمن باشد. هدف اصلی درد حاد، وادار کردن بدن به استراحت و فرصت دادن به آن برای شروع التیام است. تغییرات فیزیولوژیایی روی داده در دوره درد حاد، عبارت است از: افزایش تعداد نبض، بالا رفتن فشار خون، عرق کردن، افزایش هشیاری و کاهش پاسخ به سایر محرک ها می باشد. درد مزمن ممکن است، سالها ادامه پیدا کند. درد مزمن بسته به شرایط، ممکن است شدیدتر شود. درد طولانی مدت می تواند به کشیدگی مداوم ماهیچه های نزدیک محل آسیب دیدگی منجر شود.

علل درد و تسکین درد

تسکین درد

درد ممکن است از یک آسیب دیدگی یا بیماری خاص و یا علل دیگر نیز داشته باشد. فرد می تواند راه های تسلط یافتن بر چنین دردهایی یا اجتناب از آن را یاد بگیرد. اگر درد جسمانی اغلب ناشی از آسیب دیدگی بدن باشد. در این حالت بعد از  درد امدن، مواد شیمیایی مانند پروستا کلاندین ها در بدن آزاد می شوند فرایند التیام آغاز شود و به تسکین درد منجر می شود . عجیب ان که باید مواد شیمیایی باعث تشدید درد شوند، چون انتهای عصب را برای ارسال پیامهای درد به مغز تحریک می کنند. این پیام ها ناحیه ی آزرده وادار می کنند تا بافت اسیب دیده فرصت ترمیم پیدا کند. گاهی انسان دچار چنان ضربه ی روانی می شود که عملاً آن را به صورت درد جسمانی احساس می کند. یا اینکه درد عاطفی کاملا در مغز احساس میشود. درد عاطفی میتواند، علل مختلف داشته باشد، مانند سوگ ناشی از فقدان یکی از عزیزان یا احساس طرد شدگی به دنبال طلاق، یا بهت ناشی از اخراج از محل کار، این گونه ضربه های روانی می تواند به افسردگی و اضطراب و در موارد حاد به دردهای جسمانی منجر شوند. چون آن نواحی مغز که درد و رنج عاطفی را پردازش می کنند، همان هایی هستند که با دردهای جسمانی سروکار دارند. حالت عاطفی میتواند به شدت در احساس درد تأثیر بگذارد بسته به احساسات و شخصیت افراد، پاسخ به پیام اولیه ی درد میتواند ان را شدیدتر و طولانی تر یا کمتر کند.

 

دردهای عاطفی و تسکین درد

محققان و مشاوران اعتقاد دارند که بهترین مقابله  و تسکین درد  عاطفی  رودررو شدن با ان است: ۱- احساسات خود را پنهان یا سرکوب نکنید، چون ممکن است به صورت اختلالات جسمانی مرتبط با تنش مثل اگزما و سردردهای تنشی بروز کند. ۲- احساسات خود را با یک دوست یا مشاور در میان بگذارید. ۳- آگاهانه روند احساسات منفی را متوقف کنید، این ها می توانند واکنش های شیمیایی در مغز ایجاد کنند که بر چرخه ی افسردگی بینجامد. بکوشید بر جنبه های مثبت زندگی خود تمرکز کنید. خود را به منظور رو گردانی مغز از افکار منفی، نیشگون بگیرید و بکوشید خود را در صحنه ای ارامش بخشن مجسم کنید، مثل جایی که تعطیلات را در انجا به سر می برید.

تسکین  درد و درمان دردهای روماتیسمی

تسکین درد
روماتیسم به دو گروه بزرگ تقسیم می شوند: آرتروزها و آرتریتها .آارتروزها مشخص کننده ی روماتیسم در نتیجه ساییدگی یا تباهی مفصل است، وقتی به عللی تماس شدید استخوانها با هم دیگر اصطلاک پیدا کرده، باعث پیدایش درد و تغییر شکل مفصل می شود، ممکن است این مفصل در مهره ها، لگن یا خاصره، زانوها و یا در انگشت های دستها یا پاها و غیره باشد. این تعریف بیانگر آن است که آرتروز معمولاً دیر یا زود و از پنجاه سالگی به بعد ظاهر می شود، آرتور عارضهای است که تقریباً همیشه در نتیجه جابه جایی مفصل ایجاد میشود به علمی دیگر، آن است که استخوانهای مفصلی در جای صحیح خود قرار ندارند. در آرتریت ها بر عکس یک عامل عفونی و یا التهاب داخل مفصل و عفونت مایعی که لغزندگی مفصل را تأمین می کند، باعث پیدایش روماتیسم می شود. یعنی آرتریت عبارت است از وجود التهاب یا تورم در مفصل، چون آرتریلت فقط در مورد مفاصل به کار می رود. بیماری های روماتیسمی، چندین نوع هستند که مهم ترین آنها عبارت از آرتریت، آرتروز، تب روتیسمی و عفونتهای مفصلی، ارتریت ممکن است در زانو، کمر، گردن و مچ پا و دست بوجود آید.

 

منبع: http://tebfarsi.ir

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد