بررسی غده پروستات و بیماریهای آن

0

پروستات به عنوان عضوی از دستگاه تولید مثل مردان می باشد و با گذشت زمان می تواند موجبات آزار و اذیت آنها را فراهم کند. غده پروستات کاملاً در زیر مثانه و چسبیده به ان، نزدیک راست روده قرار دارد. این غده مجرای ادراری را در زیر مثانه (محل خروج ادرار) احاطه میکند. در این مطلب از سایت طب فارسی درباره ی غده پروستات و مشکلات آن با شما صحبت می کنیم.

 

غده پروستات و بیماریهای آن 

غده پروستات

در هنگام تولد اندازه غده پروستات بسیار کوچک است. با افزایش سن، غده پروستات بزرگ می شود و رشد آن تا هنگام بلوغ ادامه پیدا می کند. با رسیدن به سن بیست سالگی به اندازه یک بادام می شود و مجددا رشد کرده و به اندازه ی یک گردو نیز رشد می کند. متأسفانه گاهی اوقات به علل بیماریهای ناشی از آن، ایجاد اشکالاتی در عملکرد ادرار می کند. البته این مشکلات در سنین بالا بروز می کنند، غده پروستات یک غده ی مهم و حیاتی است که بدون وجود این غده زندگی مشکل خواهد بود. افرادی که به عللی مجبورند پروستاتشان را در بیاورند، عقیم می شوند و ممکن است کنترل ادرارشان را هم از دست بدهند. هورمون تستوتسترون که توسط بیضه ها ساخته میشود. در غده ی پروستات تبدیل به یک هورمون قوی مردانه بنام دی هیدروتستوسترون می شود، این هورمون در عملکرد غده پروستات بسیار مهم بوده و در رشد اعضاء تناسلی مرد، نقش مهمی داشته و همچنین با بروز سرطان پروستات نیز ارتباط دارد.

آنتی ژن خاصی به ویژه سرطان ان، توسط غده پروستات تولید و به جریان خون ریخته میشود که شاخص خوبی برای میزان فعالیت پروستات می باشد، چنانچه غده پروستات دچار بیماری های خاصی مانند سرطان شود، با اندازه گیری میزان این پروتئین در جریان خون، می توان وجود یا عدم وجود سرطان پروستات را پی برد، البته بعضی مواقع اتفاق افتاده است که (PSA) در خون بالا بوده ولی خوشبختانه پروستات سرطانی نبوده است.

 

بیماری های مهم ناشی غده پروستات

غده پروستات

1. بزرگ شدن پروستات که باعث ایجاد مشکلات در دفع ادراری می شود. آنرا بزرگی خوش خیم پروستات می نامند.2. (B.P.H)  عفونت پروستان یا التهاب آن (B.P.H) بزرگی خوشی خیم غده پروستات این بیماری شایع ترین حالت بیماری برای غده ی پروستات می باشد. شکایتی در مردان بالای پنجاه سال است. معمولاً نشانه های ابتدایی آن عبارتند از کاهش قدرت جریان ادرار نسبت به گذشته و عدم احساس تخلیه کامل مثانه و ممکن است، تأخیر در شروع جریان ادرار، فشار زیاد، احساس فوریت تخلیه ادرار مخصوصا در شب ها داشته باشد. غده ی پروستات تحت تأثیر هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون شروع به رشد می کند. از اینکه غده ی پروستات مجرای ادرار را فرا می گیرد، با بزرگ شدن آن بر مجرای ادرار فشار آورده و آن را با درجات متفاوت تنگ می کند، در این حالت مثانه با یک انسداد در مسیر خود قرار میگیرد و شروع به قوی شدن و ضخیم شدن دیواره ی آن میگردد. افزایش دیوارهای مثانه، پیامدهای متعددی دارد که مجموعه ی این پیامدها، علائم بالینی خوش خیمی پروستات را شامل می شود.

 

نشانه های اصلی بزرگی خوش خیم غده پروستات

غده پروستات

همه ی مردان، در صورت بزرگی پروستات ممکن است همه علائم زیر را نداشته باشند. ۱. تکرر ادرار، مخصوصاً شب ها، بیدار شدن از خواب در طی شب، چندین بار برای ادرار کردن که این حالت معایب متعددی دارد، از جمله خستگی شدید به دلیل شکسته شدن خواب در شب. باریک بودن قطر ادرار و جریان ضعیف آن و کاهش قدرت و سرعت آن بی اختیاری ادرار احساس اورژانسی و مضطراب بودن خود بیمار جهت مراجعه به دستشویی قطع و وصل شدن ادرار احساس عدم تخلیه ی کامل و قطره قطره چکیدن ادرار و کامل تخلیه نشدن ان از مثانه و ایجاد بوی بد ادرار و احساس سوزش و درد، گاهی اوقات هنگام ادرار کردن . زور زدن در ابتدای ادرار و معطل شدن برای اغاز ان در دستشویی. چند شاخه بودن ادرار خروجی. عفونت مجاری ادراری.

 

منبع:http://tebfarsi.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد