وسواس فکری و روش های درمان آن

0

وسواس یک بیماری خانمان سوز است که به مرور زمان خلق و خو و رفتار فرد را تغییر میدهد. وسواس انواع مختلفی دارد از جمله آنها وسواس عملی و وسواس فکری می باشد، افرادی که دچار وسواس هستند با این که بارها تصمیم گرفته اند که این اختلال را برای همیشه کنار بگذارند ولی همچنان خود را در همان نقطه اول بازیافته اند. ما ابتدا شما را با نشانه های وسواس فکری آشنا میکنیم، سپس به شما راهکارهایی ارائه میدهیم تا بتوانید به بهبودی کامل دست یابید. وسواس فکری یعنی افکار ناخواسته، ناخوشایند و تکرار شونده که شخص از درون، خود را ناچار به انجام آنها می باید و می تواند بر زندگی شخص اثر سوء جدی داشته و اجازه نمیدهد که فرد روی کارش تمرکز داشته باشد، تکرار این افکار باعث میشود فرد بسیار نگران شود. یک چرخه بین افسردگی و وسواس وجود دارد وسواس فکری در اغلب موارد باعث افسردگی میشود و افسردگی، وسواس را تشدید می کند. طلسم عادت ها را بشکنید و خود را از قید و بند باورهای غلط و عقاید نادرست رها کنید، نظر دیگران مهم نیست شما بیمار روانی نیستید فقط دچار نوعی اختلال شده اید. غلبه بر این نوع اختلال کار ساده ای نیست اما ما روش های موثری را به شما معرفی خواهیم کرد.

طب فارسی

نشانه های فرد ابتلا به وسواس فکری

مغز تخیلات ساختگی اش را بیشتر از واقعیت ها باور می کند، لذا افرادی که دچار وسواس فکری هستند به راحتی استدلال های دیگران را نمی پذیرند. چنین افرادی بیش از حد به جزئیات وارد می شوند به طوریکه از کار اصلی خود باز می مانند در واقع وقتی میخواهند کاری را انجام دهند چندین ساعت به جزئیات ریز آن فکر می کنند. افرادی که دچار وسواس فکری هستند در مورد یک موضوع کوچک که برای سالها و یا روزهای قبل است آنقدر فکر میکنند و در ذهن خود بزرگ میکنند که از امور روزانه باز می مانند. بیشتر اوقات شک و تردید در همه امور دارند مثلا شک میکنند شیر گاز را بسته اند یا نه، چراغ ها را خاموش کرده اند یا نه، شک در قفل کردن در منزل هنگام خروج، حتی گاهی نسبت به شریک جنسی خود هم شک میکنند و شک هایی از این قبیل. از دیگر نشانه های فرد ابتلا به وسواس فکری تلقین های منفی، تصاویر ذهنی منفی، چک کردن های متعدد، احساس مسئولیت افراطی برای حفظ امنیت دیگران، نگرانی مفرط در مورد نظم و ترتیب و هماهنگی، ناتوانی در دور ریزی وسیله های غیر قابل استفاده و فرسوده و …

افراد متدین هم گاهی وسواس به امور اعتقادی میگیرند و مدام فکر این که مثلا غسل آنها درست بوده یا نه را در سر می پرورانند. وظیفه آنها این است که مانند مردم عادی متدین عمل کنند و بیش از این وظیفه ای ندارند هر چند به نظر خودشان صحیح نباشد. منشا وسواس در چنین افراد ناآگاهی نسبت به مسائل شرعی است و تنها راه آن آشنا شدن به احکام دینی و بی اعتنایی به وسواس است، آسان گرفتن باعث میشود عبادات هم با نشاط تر شود.

وسواس فکری عملی

وسواس فکری

گاهی اوقات اختلال وسواس به صورت وسواس فکری شروع میشود سپس به وسواس عملی تبدیل میشود و افکار فرد به او دستور میدهد که رفتارهای اجباری و تکراری را انجام دهد، گاهی هم فرد بدون هیچ فکری رفتارهای تکراری و وسواس گونه انجام میدهد، مثلا فرد دست هاس خود را مدام میشوید و تا شستشو را انجام ندهد آرام نمیشود و دائما استرس دارد، نکته قابل توجه این است که چنین افرادی اصلا نباید به شستشوی خود ادامه دهند، چون باعث میشود دایره وسواسشان بیشتر شود. غالبا فرد دچار وسواس عملی فکر میکند میز، مبل و یا صندلی آلوده است یا اگر دست بزند ممکن است ایدز یا بیماری خاصی بگیرد به همین دلیل بعد از برخورد دست یا بدن خود، سریع سعی در شستن آن ها میکند. حمام کردن آنها بیشتر از افراد عادی طول میکشد، افراد دچار اختلال وسواس برای آماده شدن و بیرون رفتن از منزل زمان زیادی را صرف حاضر شدن میکنند و عملکرد آنها کند است. وسواس در دوران کودکی هم میتواند شروع شود اما معمولا در دوران نوجوانی و اوایل دوران بلوغ شروع میشود.

وسواس فکری در کودکان

وسواس فکری

مهمترین علت وسواس فکری کودکان ایراد گرفتن های زیادی و بی موردی است که مادر و پدر از فرزندان خود میگیرند و بیش از حد بر آنها مسلط میشوند، در این حالت عقده حقارت درون بچه ایجاد میشود که به صورت رفتارهای وسواسی در کودک بروز میکند. چنین کودکانی بسیار زودرنج شده و نسبت به مسائل مختلف زندگی بسیار حساس هستند، این گونه کودکان حتی ممکن است دچار وسواس عملی هم بشوند مثلا دائما دست های خود را بشویند. کودکان دارای وسواس فکری و یا عملی نمیتوانند همبازی خوبی داشته باشند و از درس و مدرسه عقب میمانند. در این وضعیت والدین نباید فرزندان خود را مدام سرزنش کنند و تمام رفتارهای آنها را ناشی از وسواس تلقی کنند. والدین و دیگر اعضای خانواده باید محیطی آرام را برای کودک فراهم کنند تا بتوانند از ادامه یافتن اختلال پیشگیری کنند، هر جایی که فرزند شکست خورد، شکست را پلی برای موفقیت او قرار دهند و در واقع احساس خوب در فرزند ایجاد کنند، احساس خوب باعث حس اعتماد به نفس در کودک میشود.

روش های درمان وسواس فکری

وسواس فکری

یکی از بهترین راه های غلبه بر وسواس فکری طبیعت است، در هفته چند روز در طبیعت قدم بزنید و هر آنچه باعث نگرانی و اضطراب شما میشود را از ذهن خود بیرون کنید و به اتفاق های خوب زندگی متمرکز شوید و لحظاتی بیخیال همه چیز شوید. مهمترین توصیه این مقاله از سایت طب فارسی به شما این است که هر موقع وسوسه فکری به ذهنتان آمد نسبت به آن بی اعتنا و بی اهمیت باشید تا آرام آرام وسوسه ها خاموش شوند، حتی همین مقدار که بگویید نباید وسواس باشم توجه کردن به آن است، طوری رفتار کنید که انگار وجود ندارد و تمام انرژی خود را صرف سرخوشی، عشق و محبت کنید. زمانی که تمام توجه خود را از افکار وسواسی بگیرید بخشی از مغز که بیش فعال شده به حجم اولیه برمیگردد و شما سلامت خود را بدست می آورید. نباید اجازه دهید افکار منفی و وسواس گونه ادامه پیدا کند، اگر به وسواس بها دهید کل وجود شما را در بر میگیرد، گاهی اوقات وسواس آنقدر حاد میشود که حتی فرد نمیتواند از منزل خارج شود، تنها کسی که میتواند شما را از این وضعیت نجات دهد خودتان هستید با انرژی و اراده قوی درمان را شروع کنید. در شرایطی که شدت وسواس زیاد هست میتوانید به روانشناس یا روانپزشک برای اقدامات درمانی مراجعه کنید، تا جایی که میتوانید از درمان با دارو پرهیز کنید اما در صورت نیاز قرص هایی مانند کلومیپرامین، فلوکسیتین، سرترالین و … تحت نظر پزشک میتوانید استفاده کنید، کمبود ویتامین ها نیز باعث ایجاد تشدید اختلال وسواس میشود.

 

منبع:http://tebfarsi.ir

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد