توصیه های کارآمد برای درمان تب یونجه

0

در این مطلب از سایت طب فارسی ما برای شما اطلاعات جامعی از تب یونجه جمع آوری کرده ایم. عبارت تب یونجه یک بیماری التهاب بینی در اثر حساسیت به ذرات معلق در هوا نسبت داده میشود. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر از این عارضه رنج می برید با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

 

تب یونجه دقیقا چیست

تب یونجه

از اینکه این عارضه معمولاً در حوالی خرداد ماه، موقع برداشت محصول یونجه ظاهر می شود. محققان پزشکی عقیده دارند که به سبب اثر تحریک گرده های این گیاه در افراد، تب یونجه ایجاد می شود. تب یونجه در حقیقت یک التهاب نزله ای است که بینی و دهان و چشم میباشد. عارضه ایست بسیار مزاحم و پردرد سر که بر اثر ان شخص مبتلا دچار حملات پی در پی عطسه های شدیدی، همراه با ریزش آب از چشم و سایر عوارض مربوط میگردد. هر چه بیماری پیش میرود، بیمار را خسته و ناتوان تر می کند. در موارد شدید ممکن است، باعث آسم، خس خس قابل شنیدن و اشکال در تنفس گردد.
در بیماری تب یونجه گرده های گلها، پوسته ی بدن حیوانات، گرد و غبار و غیره از طریق مخاط چشم، بینی یا حلق، وارد بدن می شوند و واکنش ایمنی را که برای مقابله با اجسام خارجی مهاجم که حساسیت زا خوانده می شوند، برمی انگیزند. در اوایل بهار، تب یونجه در اثر گردهی درختهای معمولی مانند نارون، افرا، بید، غان، راش، زبان گنجشک، بلوط، گردو، چنار و توسکا، ایجاد می شود. تب یونجه در اواخر بهار و تابستان معمولاً در اثر علفهایی مانند ذرت خوشهای و  یا در اثر هاگ های قارچ ها، معلق در هوا بروز می کند. اکثر گل های رنگین و معطر، گرده هایشان به قدری سنگین است که نمی توانند در فضا معلق شوند .این گیاهان به ندرت حساسیت ایجاد می کنند

اقدامات عمومی در کنترل و درمان تب یونجه

تب یونجه

هنگامی که گرده افشانی شدید است، درها و پنجره ها را بسته نگه دارید و هنگام رانندگی پنجره های اتومبیل را ببندید.  صافیهای داخل دستگاه های گرم کننده و تهویه مطبوع خود را هر ماه . هنگام کار در فضای باز برای جلوگیری از تماس با گرده، استفاده از ماسک ( نقاب ) را در نظر داشته باشید. این ماسکها در داروخانه ها و فروشگاههای رنگ در دسترسی است.   خانه خود را تا آنجا که امکان دارد از گرد و غبار دور نگه دارید.

 

دیگر توصیه ها برای تب یونجه

تب یونجه

در زمستانها از مرطوب کننده های هوا استفاده کنید ولی مراقب احتمال رشلد قارچها در این دستگاه ها باشید.  به جای استفاده از بالش محتوی پر، پتوی پشمی، لباس پشمی از پنبه و مواد مصنوعی استفاده کنید.  تشک معمولی و تشک فنری خود را در پوشش محافظ پلاستیکی قرار دهید. هنگام خواب سر تختخواب خود را بالا بیاورید. .  اگر به حیوان اهلی خود حساسیت دارید (گربه ها شدیداً حساسیت زا هستند) حیوانات دیگری را نگه دارید که حساسیت ایجاد نمی کنند.   دلیل این کسالت انباشته بودن دستگاه های بدن از مواد سمی است و بدن به وسیله نزله می خواهد، آنها را خارج کند. بعضی افراد در نتیجه ی نزله ممتد دچار تورم مزمن مخاط بینی می گردند که به ازدیاد حساسیت آن منجر می شود، بدین سبب همواره مخاط آنها در معرض تحریک قرار دارد. در تب یونجه نیز به ۳ الی ۵ روز با امساک در غذا آغاز کنند و پس از آن حدود چهارده روز و یا بیشتر از رژیم غذای محدود به جای رژیم تمام میوه استفاده کنند. از مصرف غذاهای نشاسته ای حتی المقدور بکاهند و در مواقع شدید بکلی آن را حذف کنند. . یکی از اقدامات مفید کشیدن آب سرد به داخل بینی به هنگام شب و صبح میباشد، چند قطره آب لیموترش نیز میتوان به این آب اضافه کرد، این عمل بهترین وسیله برای بهبود بخشیدن به وضع غشای مخاطی آسیب دیده است.

 

منبع: http://tebfarsi.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد