هر آنچه که باید از تقویت کبد بدانید

0

کبد یکی از اصلی ترین عضو های بدن است که کارهای بسار مهمی در بدن انجام می دهد. متاسفانه در دنیای امروز و با خوردن این همه غذاهای فست فود و چرب کبد ما دچار مشکلات فراوان می شود. اما برای پیشگیری از مشکلات کبدی می توان به تقویت کبد پرداخت. همراهان عزیز در این مطلب از سایت طب فاسی با ما همراه باشید.

نکات لازم جهت تقویت کبد

تقویت کبد

برای تقویت کبد بد نیست بدانید پرخوری مخصوصاً مصرف غذاهای پرچربی کبد را تنبل می کند، مشروبات الکلی و مواد مخدر و سیگار موجب تورم کبد و بیماریهای آن می شود.  مصرف زیاد گوشت، بار کبد را سنگین می کند و کبد با غذاهای مثل سوسیس های تند، گوشت های کنسرو شده، سرخ کردن ها، تخم مرغ ، پنیر ، شیرینی و نان بدون سبوس ناراحت می شود.  زردچوبه به درمان بیماریهای کبد کمک میکند.  جوشانده ی کاکل ذرت برای اختلالات کبد مؤثر است، هر زمان دچار عوارض کبد و کیسه صفرا شدید حدوداً  ۳ گرم کاکل ذرت را در یک لیتر آب ۵ دقیقه جوشانده و ۱۵ دقیقه دم کنید، سپس صاف کرده هر روز ۵ بار و هر بار نیم فنجان از آن را بنوشید. .  برای تقویت کبد به لیموترش احتیاج دارید، هر چقدر بیشتر آب لیمو مصرف شود، عمل کبد بحال عادی و طبیعی بر میگردد، کیسه صفرا نیز بکار افتاده و صفرا ترشح . کاهو در معالجه ی کبد و تقویت کبد اثر نیکویی دارد، مخصوصاً سالاد آن باروغن زیتون بودار و آب لیموترش.  مصرف کرفس در تقویت کبد اثر نیکویی دارد.

 

روش های دیگر برای تقویت کبد

تقویت کبد

دم کرده برگ و گل و ریشه کاسنی و یا عرق آن برای تقویت کبد بسیار مفید است، مخصوصاً دم کرده ی ریشه کاسنی بسیار مؤثر است. هویج جریان صفرا را تسریح کرده و ترشحات کیسه صفرا را افزایش میدهد و در درمان عفونت های کبدی مؤثر است. صبح ناشتا یک لیوان اب هویج برای بیماری های کبد مفید است.  صبح ناشتا گریپ فروت میل شود، کبد را پاک می کند.  توت فرنگی به علت داشتن اسید سالسیلیک در معالجه ی کبد و تقویت کبد مفید است.  شاه تره درمان کنندهی یرقان و تورم کبد و پاک کننده خون می باشد و از جوشانده ی برگ آن یک فنجان بعد از هر غذا میل شود. (عرق آن نیز مفید است)

زرشک صفرابر بوده، برای اصلاح کبد مفید است. یک کیلوگرم زرشک را در ۲ لیتر آب جوشانده و در یک شیشه سفید ریخته و آن را یک هفته در برابر آفتاب قرار دهید تا ترشی آن زیاد شده و گسی آن بر طرف شود، آن را صاف کرده و به تدریج بنوشید. جعفری برای درمان امراض کبدی بسیار مفید است، چای آن بسیار مؤثر بوده و آب جعفری با آب سبزی های دیگر مثل هویج و کرفس و آب میوه های تازه مخلوط کرده بنوشید. انواع کلم و شلغم، اسفناج، خربزه و زردآلو، هضمشان مشکل و سنگین و برای کبد مناسب نیستند.  فلوس برای کبد بسیار مفید است. دم گیلاس خشک را ۱۲ ساعت در آب سرد خیس کنید تا نرم شود، بهمدت ۱۰ دقیقه جوشانده، بعد مصرف کنید، برای انسداد کبد مفید است.  رژیم آب انگور برای رفع پرخوری بسیار مفید است.

 

تقویت کبد و رفع بزرگی کبد

تقویت کبد
نسخه اول این است که تخم کرفس و انیسون و رازیانه و افسنطین، ریشه شیرین بیان، در آب ریخته و آن را بجوشانید و آب آن را بخورید و روی آن چهار تخمه را شیره کشیده و میل کنید. نسخه دوم نیز این است که  ریشه ی کاسنی و تخم کرفس، زنیان و بادیان و انیسون و افسنطین و ریوند چینی را مقداری جوشانید و آنرا صاف کرده صبح ناشتا میل کنید.

 

تقویت کبد با تصفیه آن

تقویت کبد
مصرف نعناع، گل قاصد، زردچوبه، زعفران، کاهو، تمیز کننده ی کبد هستند. به طوری که کاهو بصورت سالاد با روغن زیتون مصرف گردد و نعناع و گل قاصد، تک تک به صورت دم کرده مصرف کرده، زعفران و زردچوبه در تهیه غذاها استفاده گردد، بسیار نافع خواهل بود.  ارتیشو از جمع شدن چربی در کبد جلوگیری کرده و کبد را تمیز میکند . سیب درختی کبد را تقویت کرده، سودا و سموم آن را از بدن دفع می کند. اگر سیب درختی پخته شود، در تنظیم کبد بهتر عمل می کند.  بادام تلخ با عسل کبد را پاک و تمیز می کند، همچنین ریشه و پوست ساقه ی زرشک، تمیز و پاک کننده ی کبد است.

تقویت کننده های کبد: مصرف زعفران، سیب، انجیر، انار، آبغوره، میخک، سیب درختی، مارچوبه، زرشک و … باعث تقویت کبد شده و خستگی را از کبد رفع می کنند

 

منبع: http://tebfarsi.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد