عوارض چاقی و انواع بیماریهای مربوط به آن

0

افرادی که از چاقی رنج می برند باید عوارض چاقی را بشناسند و برای رهایی از آنها راهکاری ایجاد کنند. چاقی علاوه بر اینکه باعث زشت شدن ظاهر بدن می گردد باعث بیماریهای مختلفی نیز می شود که به آن عوارض چاقی می گویند. در این مطلب از سایت طب فارسی با ما همراه باشید تا چند مورد از عوارض چاقی را برای شما شرح دهیم.

چند نمونه از عوارض چاقی

عوارض چاقی

برای کاهش وزن اگر انسان از خطرات احتمالی آن با خبر باشد ممکن است اراده ی قوی تری برای آن پیدا کند.اولین نمونه از عوارض چاقی  افزایش اوره و اسیداوریک در انسان میباشد که ممکن است در جوانی بسیار دردسر آفرین نباشد اما مسلما در سنین بالاتر موجب مشکلات فراوانی می شود.

 

 

 اختلالات دستگاه حرکتی از عوارض چاقی

عوارض چاقی

افراد دارای اضافه وزن و چاقی (در درجات مختلف) در معرض اختلالات مخصوص مفصل زانو و آرنج و کمردرد می باشند. صافی کف پا، به خصوص مفصل زانو (استئوارتریت ) از مهمترین اختلالات حرکتی مرتبط باچاقی می باشند.در این مورد هم در زمان جوانی این اختلالات زیاد بروز بیرونی ندارند اما با گذشت سن مشکلات زیاد آن پدیدار می شود.

 

 

عوارض چاقی و عوارض پوستی

عوارض چاقی

تغییرات متعدد پوستی به صورت کشش یا ترک خوردگی یا بروز آکانتوزیس نیگریکانس Acanthosis nigricans به همراه افزایش رنگدانه در اطراف گردن و زیربغل، پوست چرب، پرمویی در اثر چاقی دور از انتظار نمی باشد.

 

 

عوارض چاقی و عوارض تنفسی مربوط به آن

از جمله وقفه تنفسی در هنگام خواب (آپنه) سندرم Pick Wick، افزایش حجم باقیمانده ریوی، کاهش ظرفیت ریه ها و حجم تهویه آن و حتی بروز آسم از عوارض چاقی و اضافه وزن محسوب می شوند.

بیماری بدخیم از عوارض چاقی

عوارض چاقی

مردان و زنانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بالاتر از ۴۰ باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای بدخیم در نواحی روده بزرگ، مقعد، مری، کبد، کیسه صفرا، پانکراسی، غدد لنفاوی، کلیه ها و مغز استخوان قرار میگیرند و خطر بالای مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان معده، روده بزرگ و پروستات مردان چاق و سرطان سینه، دهانه رحم، تخمدان و مثانه زنان چاق را تهدید میکند.

 اختلالات جنسی از عوارض چاقی 

عوارض چاقی
* خانم هایی که انباشتگی چربی های اضافه در ناحیه شکم دارند و به شکل سیب چاق شده اند، ممکن است با افزایش میزان هورمون تستوتسترون، مبتلا به هیرسوتیسم و رویش موهای زاید گردند.

* کاهش شانس باروری: به عنوان مثال در خانم های چاق قاعدگی های نامنظم و سیکل های ماهانه بدون تخمک گذاری رخ داده و شانس بارداری، کاهش چشمگیری می یابد و در اغلب موارد بعد از چندین سال عدم موفقیت در باروری با کاهش تدریجی وزن، شانس بیشبستری برای باردار شدن پیدا می نمایند.چاقی با افزایش خطرات زایمانی نیز همراه است. در مردان چاقی با کاهش سطح تولید تستوسترون و افت میل جنسی همراه است.

 

اختلالات روحی از عوارض چاقی است

عوارض چاقی

افزایش وزن خطر ابتلا به عوارض عصبی و روحی را افزایش میدهد. از دست رفتن اعتماد به نفس» درون گرایی و گریز از اجتماع، مشکلی شغلی یابی، تبعیض در محیط کار، کاهش شانس همسریابی، احساس اندوه روزافزون از تبعیض های گوناگون و کاهش توانایی در امر یادگیری از جمله این عوارض می باشد. افراد چاق اغلب مضطرب، افسرده و بی انگیزه می باشند و به علت خودکم بینی از جامعه گریزانند و میل به درون گرایی پیدا کرده و غم و تنهایی و افسردگی خود را با ولع بیش خوری و ریزه خواری تسکین میدهند و دور باطل جدید و عوارض گسترده تری را برای خود فراهم می آورند.

چرا که عدم تحرک و بیش از نیاز خوردن، شدت چاقی و درجات آن را افزایش میدهد و نفرت از بدهی کلی و عدم تناسب، خود عامل افزایش بیشتر افسردگی ها می باشد.

 

مشکلات چشم نیز از عوارض چاقی است

عوارض چاقی

نظر میرسد که چاقی و افزایش وزن ارتباط معناداری با آب مروارید و لکه چشم داشته باشد. افراد چاق در طی روز سریع تر به خواب می روند و بیشتر می خوابند و برعکس در شب نیز به خواب رفتن آنها بیشتر طول میکشد و کمتر از افراد عادی می خوابند. همچنین خرخر کردن در خواب، تنگی نفس در خواب در افراد چاق به خصوص در چاقی به صورت سیب به علت بسته شدن موقت راه اکسیژن و پوشانیده شدن غشاء بافت گلو با سلول های چربی شایع است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد