معرفی رژیم های اشتباه برای کاهش وزن

0

بساری از افراد که دارای اضافه وزن و چاقی هستند به دلیل افسردگی و نارضایتی که نسبت به اندام خود دارند برای کاهش وزن از رژیم های اشتباه و غیر منطقی استفاده می کنند. در این مطلب از سایت طب فارسی ما برای شما لیستی از این رژیم های اشتباه آماده کرده ایم که با هم می خوانیم.

 

رژیم های اشتباه که نباید گرفته شوند

رژیم های اشتباه

در این قسمت همانطور که در بالا گفتیم رژیم های اشتباه را معرفی می کنیم و در آخر نیز مقداری از روش تغذیه درست برای داشتن اندام مناسب توضیح می دهیم.

-رژیم های اشتباه اول حذف هر ماده غذایی از برنامه روزانه، مثلا حذف کامل برنج، نان، سیبزمینی، ماکارونی و غیره

-رژیم های اشتباه دوم  کاهش سریع و بی رویه وزن با خودداری از مصرف اغلب مواد غذایی حیاتی و کاستن به از میزان انرژی مورد نیاز برای تامین فعالیت های حیاتی غیرارادی بدن

-خودداری از خوردن یک یا چند وعده غذایی مثل حذف صبحانه، نهار، شام و یا میان وعده های نیمروز و عصرانه توصیه شده از دیگر رژیم های اشتباه است

-جایگزینی آب یا میوه فراوان به جای گروه های متنوع مواد غذایی به منظور دستیابی به کاهش وزن سریع بدون توجه به اینکه هر ۱۰۰ گرم میوه یا ۱ واحد میوه معادل ۶۰ کیلو کالری انرژی می باشد و در قبال انرژی خود تراکم مواد مغذی مورد نیاز بدن در میوه ها بسیار نازل و ناکافی تر می باشد. (در مقایسه با انرژی مساوی بانان و غلات و حبوبات، دانه ها و مغزها)

-گرایش به تک خوری و رژیم های اشتباه و تهی سازی بدن از مواد مغذی و ریزمغذی های پنجاه گانه
– مصرف داروهای لاغری و استفاده از سونا و کمربندها
-استفاده از روشی های غیرعلمی که به طور مداوم تبلیغ میشوند.

 

دوری از روش ها و رژیم های اشتباه

رژیم های اشتباه

لازم به ذکر است که تاکنون در هیچ یک از کشورهای دنیا، روش و دارو و یا وسیله ای ابداع نشده که به تنهایی و بدون ایجاد عارضه به سرعت و آسانی به راحتی وزن اضافی شما را که حاصل انباشتگی ماه ها و سال ها مصرف مواد انرژی زای بیش از نیاز تان بوده برطرف کند، حتی داروهای موثر و قابل تائید وزارت بهداشت نیز وقتی تأثیر می گذارند که توأم با افزایش حرکت بدنی و کاهش مقدار معقول انرژی دریافتی، تأمین کننده کلیه مواد مغذی و حیاتی باشد. (که از چند گرم آغاز و به چند صد گرم در روز بالغ میگردد)

با این وجود مصرف چنین داروهایی نیز برای همه قابل تعمیم و توصیه نیست تا چه رسد به داروهای تائید نشده و روش های عجیب و غریب و خطرناک که تحت تأثیر تبلیغات وسیع افراد سادهدل را به دام انداخته و مال و جان آنها را به طور کامل در خطر جدی قرار میدهند و شما را به امان خدا رها می سازند و در مقابل انبان خود را پرتر می کنند.

 

مواد مورد نیاز بدن با یک دستو ساده

رژیم های اشتباه

شیر یا ماست ۲ لیوان (۲ واحد) ۳۰ گرم .

پنیر فتا ایرانی یا تخم مرغ (یک واحد)

نان و غلات و برنج ۱۵۰ گرم یا (۵ واحد)

گوشت کم چرب ۱۲۰ گرم یا (۴ واحد)

سبزیجات .. ۳۰ گرم، (۳ لیوان خام یا ۱/۵ لیوان پخته)

میوه (۳ واحد)  ۲ عدد متوسط (۲ واحد)

روغن ۱۰ گرم (۲ قاشق مرباخوری)

البته میتوانید با مراجعه به گروه های غذایی گفته شده و معادل سازی غذای پیشنهادی را با لیستهای جایگزین به صورت مناسب با ذوق و سلیقه و عادات غذایی خود تغییر دهید و تنوع لازم را در برنامه غذایی هفتگی در چهارچوب میزان انرژی گفته شده به وجود آورید و باهنر و توانایی خود، انواع غذاها را برای خود تهیه فرمایید.

به طور معمولی تقسیم بندی وعده های غذایی که اکثریت شما عزیزان بامیل و رغبت می توانید آن را اجرا کنید شامل صبحانه، نیمروز، ناهار، عصرانه، شام و قبل از خواب است که معمولا در میان وعده های نیمروز و عصرانه میوه یا شیر و ماست گنجانده شده و قبل از خواب میل کردن نصف لیوان شیر یا ماست خواب راحتی را برای شما فراهم میسازد. در حقیقت جهت جلوگیری از شدت گرسنگی هنگام رژیم کاهش وزن، دفعات تغذیه به جای ۳ وعده به ۶-۵ وعده افزایش داده میشود. یعنی تعداد دفعات وعده های غذایی روزانه افزایش ولی حجم و تراکم انرژی آنها در چهارچوب کل انرژی روزانه تعدیل میشود.

در ضمن وعده های اصلی غذا به خصوص صبحانه نباید حذف شود. و در تمام وعده ها با آرامش کامل و به آهستگی غذای خودتان را نوش جان فرمایید. رژيم کم انرژی ولی متنوع اساس یک رژیم کم کالری ولی متنوع که در بردارنده کلیه مواد مغذی مورد نیاز میلیاردها سلولی بدن باشد، به طور معمول بر مبنای تنظیم جیره روزانه به مقدار ۱۵ درصد از پروتئینها، ۵۰-۶۰ درصد از قندهای ساده و مرکب و ۲۵-۳۰ درصد از چربیهای مرئی و نامرئی موجود در مواد غذایی تشکیل می شود و از طریق منابع مختلف و متنوع حیوانی و گیاهی به صورت خام و پخته یا فرایند شده تأمین میگردد.

به منظور گرفتن رژیم مسأله خیلی مهم تعیین مقدار کل انرژی مورد نیاز روزانه هر فرد به طور جداگانه با توجه به سن، جنسی، وضعیت فیزیولوژیکی و مقدار فعالیتهای روزانه میباشد که طبق موارد گفته شده می بایستی محاسبه شود.

سپس بر مبنای کاهش وزنی که در هفته مورد انتظار است از میزان محاسبه شده مقداری انرژی کسر شود که مجموعه هفتگی این انرژی کسر شده، کاهش تدریجی وزن را به طور سیستماتیک و بدون ایجاد عارضهای فراهم میسازد. گرچه در این روش کاهش وزن، انتخاب مواد غذایی جهت تأمین جیره روزانه، به دلخواه و به سلیقهافراد واگذار می شود ولی قدر مسلم باید از همه گروههای غذایی از جمله انواع گوشت ها،سبزی و نان و غلات با دانه کامل و آب و مایعات فراوان بهره گرفته شود تا با تامه به موازات کاهش وزن، گرسنگی های پنهانی یا سلولی به سراغ آنها نیاید و عوارضی تمهیدان به سلولی به صورت انواع بیماری تجلی پیدا نکند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد