درمان شوره سر با گیاهان طبیعی و دارویی

0

شوره سر از قدیم معضل بسیاری از افراد بوده است اما امروزه نسبت به درمان شوره سر بیشتر توجه نشان داده می شود.برخی پزشکان برای درمان شوره سر انواع و اقسام داروها و شامپوهای تجاری را تجویز می کنند که در خیلی موارد کارساز نیست. در این مطلب از سایت طب فارسی برای شما از روش های غیر شیمیایی درمان شوره سر صحبت می کنیم.

 

 

درمان شوره سر با گیاهان دارویی

درمان شوره سر

ما در این بخش برای شما از چند گیاه طبیعی و دارویی که در درمان شوره سر موثر هستند صحبت می کنیم. شوره سر به پوسته ها و سبوره هایی کفته می شود که به علت خشکی پوست در اثر کمبود برخی ویتامین ها در بدن افراد ایجاد می شود. اما نگران نباشید چون به سادگی و با چند گیاه طبیعی قابل درمان در خانه می باشد.

 

 

درمان شوره سر با گیاه گوش خر (هماور) را امتحان کنید

درمان شوره سر

مادّهٔ شیمیایی آلانتوئین موجود در این گیاه خاصیت ضدشوره دارد. می توانید شامپویی را تهیه کنید که این گیاه از اجزای تشکیل دهندهٔ آن باشد. در غیر این صورت، چند قطره تنتور گیاه را به شامپوی خود افزوده و سر را با آن بشویید.

 

 

درمان شوره سر با زنجبیل و کنجد را فراموش نکنید

درمان شوره سر

دکتر جان هاینرمن، انسان شناس پزشکی و نویسندهٔ دائره المعارف میوه ها، سبزیجات، و گیاهان، درمان مصری شوره و سبوره را به صورت زیر توضیح میدهد: یک یا دو قاشق غذاخوری عصارهٔ زنجبیل (حاصل از چلاندن دو عدد ریشهٔ رنده شدهٔ زنجبیل) را با سه قاشق غذاخوری روغن کنجد و نصف قاشق مرباخوری آب لیمو مخلوط کنید، و هفته ای سه بار از آن به پوست سر بمالید. گرچه روغن کنجد کمی گران است، ولی فکر می کنیم به امتحانش می ارزد. اگر شورهٔ سر دارید حتماً این روش را امتحان کنید

 

 

درمان شوره سر با شیرین بیان موثر است

درمان شوره سر

شیرین بیان حاوی مادهٔ گلیسیریرین است که می تواند ترشحات چربی پوست سر را به حداقل برساند. کم نگاه داشتن ترشحات روغنی پوست سر شوره را هم کنترل می کند. می توانید چند مشت خشک کردهٔ گیاه را در یک شیشه سرکه خیسانده و سر را با آن بشویید.

 

 

درمان شوره سر با بارهنگ موثر است

درمان شوره سر

بارهنگ هم مانند گوش خسر (هماور) آلانتوئین دارد. می توانید از بارهنگ یک چای غلیظ درست کرده و سر را با آن بشویید.

 

 

درمان شوره سر با روغن درخت چای کار آمد است

درمان شوره سر

روغن درخت چای از گندزداهای مورد استفادهٔ عطر درمانگرها و حاوی موادی به نام ترپن هاست که در لایه های بالایی پوست سرنفوذ کرده و اثر ضد عفونی کنندگی خود را عمیق تر از سایر ترکیبات اعمال میکند. می توانید چند قطره از آن را به چند قاشق غذاخوری شامپوی گیاهی اضافه کرده و سر را با آن بشویید. روغن درخت چای، یا هر روغن اسانس دیگر را نخورید. این ها بسیار غلیظ هستند، و مقدار کم بسیاری از آنها می تواند سمی باشد.

درمان شوره سر با  شامپوی اسکاربره ای یک راهکار مناسب

بسیاری گیاه درمانگرها روش استاندارد قدیمی ناحیهٔ اسکاربره انگلستان را توصیه می کنند: ۳ گرم خشک کردهٔ مریم گلی و اکلیل کوهی را در دو فنجان آب به مدت ۲۴ ساعت خیسانده و سر را با آن بشویید.  فکر میکنیم برای قوی تر کردن خاصیت گندزدایی آویشن هم می توان به آن اضافه کرد. می توانید جعفری هم هم به آن بی فزایید تا آواز سنتی اسکاربره را تکمیل کرده باشید. می توانید این شامپو را با افزودن چند قطره از تنتور هر یک از این گیاهان به شامپوی معمولی خود درست کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد