سلول های جنسی وبررسی چند تخمکی ها

0

 سلول های جنسی
آدمهای جدید زمانی ایجاد میشوند که دو سلول خاص به نام گامت ۱ یا سلول های جنسی اسپرم و تخمکـــ باهم ترکیب شوند سلول های جنسی فقط ۲۳ کروموزوم دارد یعنی نصف تعداد سلول های معمول بدن در سایت طب فارسی درمورد سلول های جنسی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

سلولهای جنسی از طریق فرایند تقسیم سلولی به نام میوز تشکیل میشوند که تعداد کروموزومهایی را که به طور طبیعی در سلول های بدن وجود دارند، نصف میکند. هنگامی که اسپرم و تخمک موقع لقاح به هم می پیوندند، سلولی که حاصل می شود، تخمک بارور (زیگوت ) نامید می شود که دوباره ۴۶ کروموزوم دارد.

میوز تضمین می کند که مقدار ثابتی از مواد ژنتیکی از یک نسل به نسل بعدی منتقل می شود. در جریان میوز، کروموزو مومها جفت می شوند و قسمتهایی را مبادله میکنند، طوری که ژنهای یکی جایگزین ژنهای دیگری می شود.

بعداً شانس تعیین میکند که کدام عضو از هر جفت به دیگران ملحق شود و به صورت سلول جنسی یکسانی درآید. این رویدادها احتمال اینکه خواهر برادرهای  غیردو قلو از لحاظ ژنتیکی همانند باشند را بسیار پایین می آورد: تقریباً ۱ در ۷۰۰ تریلیون بنابراین میوز در تنوع ژنتیکی که سازگارانه است دخالت دارد.

احتمال اینکه حداقل برخی از اعضای یک گونه با محیطهای همواره در تغییر سازگار شوند و زنده بمانند را افزایش میدهد. در مردان هنگامی که میوز کامل می شود چهار اسپرم تولید می شوند در ضمن  سلول هایی که اسپرم از آنها ناشی می شوند به طور مداوم در طول زندگی تولید می شوند به همین دلیل یک مرد سالم می تواند در هر سنی بعد از بلوغ جنسی صاحب فرزند شود  در زنان  میوز فقط از یک تخمک ناشی می شود به علاوه زن با کل تخمک هایی که در تخمدان های او وجود دارند به دنیا می آید و فقط به مدت سی تا چهل سال می تواند بچه دار شود البته بازهم تعداد فراوانی سلول های جنسی زنانه وجود دارند.

هنگام تولد در حدود ۱ تا ۲ میلیون سلول جنسی وجود دارند  و تقریبا ۳۵۰ تا ۴۵۰ تا در طول سالهای زایمان زن بالغ خواهند شد.

پسر یا دختر بودن

از ۲۳ جفت کروموزوم ۲۲ جفت همانند هستند که کروموزوم های غیرجنسی نامیده می شوند جفت بیست و سوم حاوی کروموزوم های جنسی است درزنان این جفت  XX و در مردان XY نامیده می شود کروموزوم X نسبتا بزرگ است در حالی که کروموزوم
کوتاه است و مواد ژنتیکی کمی را منتقل می کند. هنگامی که سلول های جنسی (گامت) در مردان تشکیل می شوند.
کروموزن هایXوY به صورت سلول های اسپرم متفاوتی جدا می شوند.
همه سلول های جنسی که در زنان تشکیل میشوند X را منتقل می کنند. بنابراین جنسیت ارگانیزم جدید به این صورت
ناقل Y تخمک را بارور سازد.سلول های جنسی

زایمان های چند تایی

روت و پیتر زن و شوهری بودند که چند سال تلاش کردند تا صاحب فرزند شوند، ولی موفق نشدند هنگامی که روت به ۳۳ سالگی رسید، دکتر او داروی باروری را تجویز کرد و دوقلویی به اسامی جینی و جیسون متولد شدند.

جینی و جیسون دوقلوهای ناهمانند یا دو تخمکی هستند که متداولترین نوع زایمان چند تایی است که از آزاد شدن و بارورسازی دو تخمک حاصل میشود.

بنابراین جینی و جیسون  از لحاظ ژنتیکی با خواهر – برادرهای معمولی تفاوتی ندارند.

سن بالای مادر، داروهای بارورسازی، و بارورسازی در لولهٔ آزمایش  علت های اصلی دو برابر شدن دوقلوهای ناهمانند و افزایش خیلی بیشتر زایمانهای چندتایی دیگر در آمریکای شمالی از سال ۱۹۷۰ به بعداست به طوری  که عوامل ژنتیکی و محیطی تاثیر دارند

دوقلوها میتوانند به صورت دیگری نیز به وجود آیند

گاهی تخمک باروری که شروع به تکثیر شدن کرده و به دو دسته سلول تقسیم می شود و به صورت دو نفر رشد می کند این ها دوقلوهای همانند یا یک تخمکی نامیده میشوند زیرا که ساخت ژنتیکی یکسانی دارند.

فراوانی دوقلوهای همانند در دنیا یکسان است – (تقریبا یکی در هر دویست هشتادو پنج زایمان )

پژوهشی حيوانی انواع تأثیرات محیطی را اشکار نموده است که موجب این نوع دوقلو شدن می شوند که از جمله آنها تغییرات دما تغییر در میزان اکسیژن، و باور شدن دیر هنگام تخمک هستند. کودکان تک زایمانی در نوباوگی و اوایل کودکی اغلب از دوقلوها سالم تر هستند و سریع تر رشد میکنند.

جینی و جیسون مانند اغلب دوقلوها، زودهنگام به دنیا آمدند. سه هفته قبل از موعد مقرر روت، و آنها مانند سایر نوباوگان به مراقبت ویژه بعد از تولد نیاز داشتند.هنگامی که این دوقلو از بیمارستان به خانه آورده شدند، روت و پیتر مجبور بودند وقت  خود را بین آن دو تقسیم کنند.سلول های جنسی

شاید به این علت که هیچ یک از این دو بچه به اندازهٔ کودک تکی مورد توجه زیاد قرار نگرفتند چند ماه دیرتر از اغلب کودکان هم سن خود راه افتادند و حرف زدند هرچند که هر دوی آنها در اواسط کودکی عقب ماندگی خود را جبران کردند. بعد از به دنیا آمدن سه قلوها، که رشد اولیه آنها کندتر از رشد دوقلو هاست فشار بیشتری به والدین وارد می شود .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد