جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان

0

جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان که یکی از رسم و رسوم زایمان است ، موضوع این بخش از سایت پزشکی طب فارسی است. در این قسمت درباره این رسم جالب و کهن گیلانی اطلاعات و تصاویری را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان
جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان

جشن گهواره بندان

در جشن گهواره بندان که از آداب و رسوم گیلان است، بعد از تولد فرزند و گذشت چند روز که مادر و فرزند به خانه بر می گردند، مهمانان به خانه دعوت شده و رسم و رسوم زایمان انجام می شود.

در جشن گهواره بندان قابله محلی (ماما) به منزل آمده و گهواره کودک را مرتب و آماده می کند. در این مراسم قابله سه بار نوزاد را از زیر دسته به بیرون گهواره می برد و از روی دسته گهواره داخل می کند.

پس از آن برای اولین بار ،نوزاد را در گهواره می پیچد. در همین حین هم  مهمان ها در اتاق با میوه وشیرینی از خودشان پذیرایی می کنند.

همچنین در جشن گهواره بندان هرکس به اندازه بودجه مالی خود ، پولی را به ماما هدیه می دهد.

جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان
جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان

در مرحله بعدی روپوش پارچه ای گهواره را پهن کرده و روی آن نخود و کشمش و فندق می ریزند . از بین حاضران در این جشن ، یکی از افراد را که خوش سیما و خنده رو است، جلوی گهواره می آورند تا نوزاد گشاده رو و خندان شود .

اطلاعاتی درباره جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان

در این جشن فرد دیگری باید گردویی را روی بازوی گهواره بشکند تا گوش بچه به صدا های سنگین عادت کند .

از طرف مادر کودک ، پول ، شیرینی ، آجیل ، حنا ، صابون وقند و… به قابله (ماما ) می دهند. قابله هر چند روز یک بار ( تاچلگی= ۴۰روز ) به زائو سر می زند. پس از ۴۰ روز معمولاً نوزاد و مادر را به حمام برده و مراسم مخصوص حمام رفتن را انجام می دهند.

در گیلان برای کودک جشن های مختلفی گرفته می شود .

زمانیکه لثه نوزاد تاول بزند و نیش دندان از آن بیرون آید ، برایش جشن دندان فروشان می گیرند که به جشن دندانیهم معروف است.

در این مراسم آش دندانی هم می پزند. برای اینکار گندم – باقالی – عدس و لوبیا را خیس نموده و درون تابه هایی جداگانه ، هرکدام را بو داده می کنند .

مقداری نمک می زنند سپس نقل و کشمش را نیز به آن اضافه کرده و مخلوط می نمایند .

اهل فامیل و همسایگان را نیز در این جشن دندانی دعوت می کنند. تمام خوراکی های جشن ، میوه و شیرینی و آجیل و آیینه ، قرآن ،اشیاء مختلف مثل قیچی ، قلم ،شانه ،و… را روی سفره و اطراف کودک می گذارند.

همچنین در این رسم عقیده دارند کودک به اولین اشیاعی که دست بزند و بردارد ، همان شغل آینده کودک است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت پزشکی طب فارسی درباره جشن گهواره بندان از آداب و رسوم گیلان تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار رستوران هتل آپارتمان مشهد